V stredoslovenskom Zvolene má čoskoro pokračovať výstavba najnovšieho obchodného centra. Europa Shopping Center z dielne developerskej spoločnosti VAV Invest sa na jeseň začne rozrastať o druhú etapu. Oba projekty budú spolu prepojené, spoluinvestorom je generálny dodávateľ – spoločnosť Ingsteel.

Prvá etapa už stojí od začiatku leta tohto roka a na troch podlažiach ponúka 12-tisíc m2 prenajímateľnej plochy. Dvojka má priniesť ďalších vyše 10-tisíc na dvoch podlažiach v tesnom susedstve. „Budovy sa možno prepoja preskleným mólom, možno úplne, v prípade, ak prepočty a prieskumy potvrdia, že takéto riešenie je z hľadiska dopravy pre mesto prijateľné,“ informuje developer.

Aktuálne pokračujú prípravné práce na výstavbe projektu v susedstve parkoviska s kapacitou 500 miest. Firma rozširuje kruhový objazd, ktorý zabezpečí vjazd do centra a na pripomienkovaní je úverová zmluva syndikovaného úveru dvoch bánk. Začiatkom októbra chcú začať so zakladaním pilótov.

Dvojka zvolenskej Europy čoskoro štartuje

Popri výstavbe druhej etapy sa počíta aj so zrevitalizovaním Štúrovského parku a výhľadovo aj s vybudovaním parkovacieho domu a niekoľkých bytoviek. Zvolenské nákupné centrum Europa má za sebou viacero meškaní, keď sa počas štartu finančnej krízy rozhodlo o znížení nákladov.

V roku 2009 najmä kvôli nízkej ochote bánk financovať stavbu VAV Invest rozhodol o tom, že zatiaľ nebude stavať parkovací dom ani podzemné garáže pod druhou etapu. Ďalšie zdržania nastali pri rokovaniach s poslancami o vybudovaní kín. Tie mali pôvodne vzniknúť až ako súčasť dvojky, napokon si miestni presadili ich postavenie už v prvej fáze.

Dvojka zvolenskej Europy čoskoro štartuje

Developer postavil nákupné centrum spolu s administratívnym vežiakom aj v Banskej Bystrici. Tu sa v súčasnosti sporí s mestom o pokračovanie, primátor nechce podpísať územné rozhodnutie. Argumentuje neprimeraným dopravným zaťažením okolia.

Vizualizácia a foto - VAV Invest