Projekt rozsiahlej nákupnej zóny na okraji Zvolena dostal v júni nové kontúry. Developerská spoločnosť CC Development chce vo Zvolen Retail Parku ukotviť veľkú nábytkársku sieť, pre ktorú v aktuálnych plánoch odkrojila 32-tisíc m2 z plochy svojho 45-hektárového areálu. Prekreslený pôdorys parku počíta aj s menšou predajňou nábytku, tromi budovami typu „big box“ a obchodným reťazcom.

V obchodnej zóne sa ostatne otváralo v marci, keď svoje priestory sprístupnil najväčší elektrodom na strednom Slovensku TPD – Euronics. V budove s predajnou plochou 7-tisíc m2 sa usídlil aj  TPD Nábytok či Koberce Trend, časť obchodného domu ešte čaká na ďalších nájomníkov.

„Koncom roka 2012 sa otvára Merkury Market s predajnou plochou 10-tisíc m2, truck centrum DAF a logistické centrum GEIS,“ informuje projektový manažér Zvolen Retail Parku Rado Foltán. V plánoch developerskej spoločnosti figurovali ešte minulý rok v decembri prevádzky nábytkárkych reťazcov Kika, Asko Nábytku, sanitárnych SIKO-Kúpeľní či marketov Mountfield. Rakúšania aj Česi napokon skončili o dvadsať kilometrov severnejšie v konkurenčnom Radvaň Parku v Banskej Bystrici. Asko Nábytok už takisto nefiguruje v súčasnom projekte zvolenskej nákupnej zóny.

Zvolen Retail Park ťahá nábytkárov

Výpadky primäli CC Development aktualizovať časť projektu. Do neho pribudla veľká plocha, kde mala pôvodne stáť pobočka Hornbachu. Ten v budúcnosti postavia o niekoľko metrov južnejšie vedľa predajne Tesco Extra. „ Na pôdoryse parku pribudla nová plocha 30-tisíc m2. Sme v rokovaní s nadnárodnou spoločnosťou zaoberajúcou sa predajom nábytku a bytových doplnkov, názov zatiaľ zverejňovať nebude,“ zahmlieva manažér.

Nakreslená plocha môže evokovať príchod švédskej Ikey do mesta pod Pustým hradom. „Ikea neplánuje otvoriť nový obchodný dom ani vo Zvolene, ani v Banskej Bystrici. Momentálne sme investovali do rozšírenia obchodného domu Ikea v Bratislave,“ poprela informáciu PR manažérka spoločnosti Jana Hrubcová. Dlhodobo sa chystá aj pobočka v Košiciach.

Zvolen Retail Park ťahá nábytkárov

Investor je s doterajším vývojom parku optimistický, aj keď pripúšťa komplikácie. „Zvolen Retail Park spĺňa naše očakávania čo do obsadenosti maloobchodu. Do určitej miery odráža všeobecný vplyv medializovanej globálnej krízy. Otváranie nových obchodných priestorov je náročné aj vďaka rastúcim požiadavkám nájomcov – pretlaku ponuky nájomných priestorov a vyšším nárokom tiež konečných spotrebiteľov,“ tvrdí R. Foltán, podľa ktorého si po dobudovaní celej zóny trúfajú na ročnú návštevnosť 5 miliónov ľudí.

Hlavným developerom Zvolen Retail Parku je spoločnosť Royal Invest a VAV Management, ktorý stojí aj za výstavbou nákupného centra Europa v Banskej Bystrici, Zvolene či projektu v Leviciach. Nákupnú zónu s plochou 45 hektárov začali budovať na lúkach vedľa rýchlostnej cesty R1 smerom na B. Bystricu v roku 2010, keď na jeho konci sprevádzkoval svoj koncept Extra reťazec Tesco a pribudol aj domček rýchloobčerstvenia McDonald´s.

V júni 2011 nasledovalo centrum Hobby Expres s nájomníkmi ako Juba Parkety, Kuchyne Oresi, predajňou matracou Dormeo či pobočkou Slovenskej Sporiteľne. V okolí sa nachádza aj záhradné centrum Rock Wood a autobazár MS-Auto. Do parku neskôr pribrali aj prevádzku veľkoobchodu Metro, ktorú nemeckí majitelia sprevádzkovali v roku 2000.

Foto - Richard Gonda