Na Dunaji zrejme pribudne plávajúce korzo. Jeho výstavba má stáť 66 miliónov eur a mala by začať v budúcom roku. Ambiciózny projekt predstavil ateliér M Studio na dnešnej tlačovej besede v design factory v Bratislave. Promenádu chce financovať investičná skupina EBVIS.

„Projekt oživí nevyužívaný priestor pod nábrežím Dunaja a zatraktívni Bratislavu v očiach domácich i zahraničných návštevníkov,“ povedal architekt Martin Paško z ateliéru M Studio. A pripomenul, že nová promenáda nebude zaberať žiadne verejné pozemky a nevyžaduje zmenu územného plánu.

Nová promenáda má byť vytvorená z 11 plávajúcich pontónov, vďaka čomu vznikne pešia zóna medzi Starým a Novým mostom v dĺžke takmer jedného kilometra. Pontóny budú vzájomne prepojené a na každom z nich sa môže nachádzať aj reštaurácia či kaviareň.

Na Dunaji bude plávať korzo

„Veľkou výhodou je aj samotné zhotovenie promenády – pontóny sa vyrobia na zákazku a následne sa dopravia do Bratislavy, kde sa ukotvia na pripravené miesta,“ prízvukuje spoluautor projekt Zoran Michalčák. Korzo je navrhnuté tak, aby dokázalo ostať na mieste aj v prípade povodní. Ak by sa vyskytlo mimoriadne ohrozenie (napríklad tisícročná voda) dá sa zdemontovať a presunúť na bezpečné miesto, dodal Z. Michalčák z M Studia. Tento ateliér navrhol napríklad design factory v zóne Chalupkova v Bratislave.

Výstavbu, ktorá má stáť zhruba 66 miliónov eur, chce financovať britská spoločnosť EBVIS Investing. „Je to dlhodobá investícia, návratnosť môže byť aj niekoľko desiatok rokov,“ priznáva riaditeľka firmy Henrieta Machotková. Podľa nej pochádzajú peniaze od britskej súkromnej osoby, no jej meno prezradiť nechcela.

S realizáciou projektu by sa malo začať v prvých mesiacoch budúceho roka, až keď bude ukončené budovanie protipovodňovej ochrany v tomto úseku Dunaja. V prvej fáze má promenáda siahať len od Nového mosta po kaviareň Propeler, zvyšná časť sa dobuduje neskôr. Dôvodom je aj fakt, že dodávatelia realizátorov projektu vedia ročne vyrobiť len päť až šesť pontónov. Vytvorenie celej promenády by malo trvať približne tri roky.

Firma, ktorá má projekt zafinancovať je súčasťou skupiny EBVIS. Podľa informácií na jej internetovej stránke ide o investičnú spoločnosť. Investuje do realít, zlata, diamantov, cenných papierov, spravuje BVI fondy a poskytuje poradenstvo v oblasti finančného a projektového manažmentu. Základom fungovania je združenie Prime Savings and Loan EF so sídlom vo Švédsku, do ktorého sa treba registrovať. Jednorazové nevratné poplatky za vstup do spoločenstva dosahujú 5- až 20-tisíc eur.

Vizualizácia – M Studio