„Máme ukončenú projektovú dokumentáciu a prebieha proces obstarania na vybudovanie nábrežnej promenády, ktorá je unikátnym projektom v strednej a východnej Európe,“ uviedol starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ.

Súčasťou má byť aj 12 typizovaných prístavísk pre výletnú loď a vodné športy v okolí celej Domaše a takisto aj domovské prístavisko pre výletnú loď, ktorú na Domašu doviezli v júli minulého roka.

Veľký projekt ukázali pred štyrmi rokmi

„Pevne veríme, že tento zámer dokáže naštartovať cestovný ruch, vytvorí podmienky na rozvoj vodných športov, rôzne aktivity, ktoré zvýšia zamestnanosť v našom regióne a takisto aj kvalitu života miestnych ľudí,“ načrtol starosta.

Domaši chcú vdýchnuť nový život. Obce žiadajú na dobudovanie rezortu milióny

Domaša - Centrum vodných športov Zdroj: Ing.arch.Matúš Doričko & Ing. arch.Peter Doričko

Ako povedal, presná suma, za ktorú sa im podarí projekt zrealizovať, závisí od verejného obstarávania.

„Rátame s tým, že celá sústava prístavísk, aj plávajúcej promenády vrátane domovského prístaviska, vyjde okolo piatich miliónov eur. Takisto by sme chceli získať finančné prostriedky na vyrovnanie pozemkov pre vodácke aktivity, uskladnenie lodí v zime a opravu kostolíka na Novej Kelči,“ vysvetlil R. Kapraľ.

Ich vzorom je podľa jeho slov česká obec Lipno na Vltavou, kde sa podobnou aktivitou podarilo vytvoriť počas pár rokov 700 pracovných miest.

„Len hotel u nás, ktorý má celoročnú prevádzku, zamestnáva 50 až 60 ľudí. Sú tu rôzne penzióny, reštaurácie, požičovne rôzneho športového vybavenia. Okolo celej Domaše to môže byť aj 1000 pracovných miest,“ skonštatoval starosta Kvakoviec.

Pred štyrmi rokmi pritom prvý raz prezentovali projekt centra vodných športov na Domaši, o ktorom informoval aj TREND Reality. Mal pomerne veľkolepé parametre, zahŕňal aj nové pláže, lyžiarsky vlek či vyhliadkovú vežu. 

Domaši chcú vdýchnuť nový život. Obce žiadajú na dobudovanie rezortu milióny

Domaša - Centrum vodných športov Zdroj: Ing. arch. Matúš Doričko & Ing. arch. Peter Doričko

Podľa predsedníčky komisie cestovného ruchu v obci Kvakovce a riaditeľky neziskovej organizácie Domaša Invest Martiny Timkovej boli odvtedy realizované rôzne aktivity. 

„V prvom rade ide o projektové dokumentácie na výstavbu plávajúcej promenády, Múzeum športových hrdinov, nábrežné promenády, 12 typizovaných prístavísk a takisto cyklochodníka. Tieto projekty sú v štádiu technických štúdií. Pričom projekt pre plávajúcu promenádu, prístaviská a prístavisko pre domovskú loď je v štádiu už kompletnej projektovej dokumentácie,“ priblížila.

Z akčného plánu okresu Vranov nad Topľou na projektovú dokumentáciu získali približne 120-tisíc eur.

Návštevnosti pomohla loď

Majiteľ jedného z hotelov na Domaši René Pavlík tvrdí, že už príchod výletnej lode zvýšil návštevnosť Domaše.

„Náš hotel bol niekedy len sezónny hotel. Za posledné roky, ako sa rozvíja samotná oblasť Dobrá, sa aj z nášho hotela stala celoročná prevádzka. Niekedy sme zamestnávali dvoch ľudí celoročne, teraz zamestnávame osem ľudí. V lete zamestnávame 30, tento rok možno budeme potrebovať aj 40 ľudí,“ vysvetlil R. Pavlík.

Domaši chcú vdýchnuť nový život. Obce žiadajú na dobudovanie rezortu milióny

Domaša - Centrum vodných športov Zdroj: Ing. arch. Matúš Doričko & Ing. arch. Peter Doričko

Podľa predsedu predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Horný Zemplín, krajského poslanca a starostu Malej Domaše Jaroslava Makatúru na výletnej lodi mali v minulom roku viac ako 20-tisíc návštevníkov.

„Od projektu si sľubujem rozvoj cestovného ruchu v podobe obnovenia bývalej destinácie Domaša, vytvorenie pracovných miest, ako aj skultúrnenie prírody,“ doplnil J. Makatúra.