Koncom roka 2011 to bola pomerne prekvapujúca správa. Finančník Pavol Krúpa ohlásil v rozhovore pre Hospodárske noviny vznik megaprojektu. V Liptovskej osade chcel vybudovať rozsiahly komplex. „Rádovo tu preinvestujeme desiatky miliónov eur, náš rozpočet definuje investíciu okolo 70 miliónov," hovoril vtedy denníku. Cieľ si vytýčil jasne. Chcel vytvoriť prirodzenú konkurenciu pre strediská vo Vysokých i Nízkych Tatrách.

Známe mená v pozadí

Pomôcť tomu mali aj parametre pripravovaného strediska, ktoré začali stavať už pred krízou. Lákať malo na lyžiarske stredisko, vyhrievaný futbalový štadión, multifunkčnú športovú halu, výučbové golfové odpalisko, wellness centrá, amfiteáter a diskotéky. Summa summárum asi 1 500 nových lôžok v hoteloch, apartmánoch i chatkách. Finančník vtedy hovoril o tom, že spolupracovať na projekte by mohli aj podnikatelia Milan Fiľo či Boris Kollár.

Krúpa pre denník otvorene povedal, že ide o klasickú finančnú investíciu. „Zdevelopujeme ho, no pokiaľ ho bude chcieť niekto kúpiť a ponúkne dobrú cenu, nebudeme mať problém predať ho," hovoril ešte v roku 2011.

Pomohli aj eurofondy

Okolo projektu bolo nasledujúce roky ticho. Začiatkom minulého roka však rezort otvoril vodný svet. Keď sa TREND v júni tohto roka pýtal spoločníka finančnej skupiny Rastislav Veliča na budúcnosť komplexu, sľuboval jeho skoré otvorenie.

„Dnes je však realita taká, že nový vodný svet za zhruba 13 miliónov eur v Liptovskej Osade už máme v prevádzke. A v areáli Gothal budeme postupne pridávať aj apartmánové byty, chatky i penzióny. Tie by mali byť dokončené už na jeseň tohto roka. Naše celkové tamojšie investície na výkup pozemkov, infraštruktúru, športoviská i ubytovacie kapacity sa blížia už k 25 miliónom eur,“ naznačoval R. Velič.

Finančník Krúpa si plní sen o druhých Tatrách, otvára rezort za milióny eur

Turisticko-rekreačný komplex Gothal Zdroj: Gothal

Pravda bola taká, že finančníci sa nespoliehali len na svoje prostriedky. Prispeli im aj eurofondy. Projekt „Penzión Liptovská Osada“ bol z verejných zdrojov podporený sumou 1,24 milióna eur. Uspela s ním spoločnosť Hydree Agro, ktorej konateľom bol člen predstavenstva a projektový manažér spoločnosti Arca Capital Slovakia Henrich Kiš.

Po dlhých rokoch príprav aktuálne finančníci svoj rezort otvárajú. Skupina ním vstupuje do segmentu turizmu, v ktorom doteraz nebola. Aktuálne je turistom k dispozícii 100 lôžok v apartmánových domoch i chalupách. Podľa R. Veliča by chceli toto číslo pred ďalšou sezónou rozšíriť na 350.

Prvé lôžka by pritom mali byť pripravené už začiatkom budúceho roka. Do februára 2018 by totiž okrem ubytovacích miest mala pribudnúť aj reštaurácia so slovenskou kuchyňou, kongresová hala, športoviská a ďalších 50 až 100 lôžok.