Danubiana začala prvú etapu dostavby. Jej cieľom je vytvoriť z nej najväčšie múzeum moderného umenia na Slovensku. Víťaz verejného obstarávania, spoločnosť AVA Stav Galanta a jej partner CFE Hungary Budapešť začali s prácami. Vyvrcholiť majú v lete budúceho roka slávnostným otvorením múzea na Vodnom diele Bratislava - Čunovo. Dostavba rozdelená na dve časti je financovaná štátom cez ministerstvo kultúry a spolu by mala stáť do 7 miliónov eur.
Zatiaľ sa začalo s prvou časťou dostavby, ktorá už prešla verejným obstarávaním a na druhú určenú na dokončenie interiérov a exteriérov sa verejné obstarávanie ešte pripravuje. Cena aktuálnej prvej etapy dostavby Danubiany - centra moderného umenia je bez DPH 4 206 437,30 eura a finančná rezerva na nepredvídateľné výdavky a práce tvorí ďalších päť percent (210 321,87 eura bez DPH). Celková hodnota zákazky je tak 5 300 111 eur s DPH, vyplýva to z podkladov, ktoré agentúre SITA poskytla Danubiana. V súčasnosti je Danubiana zatvorená, robia sa tam totiž ťažké prípravné stavebné práce. Verejnosti ju opäť sprístupnia v druhej polovici mája.
Zmluva na prvú časť dostavby sa uzatvorila ako výsledok verejného obstarávania na Prístavbu múzea moderného umenia Danubiana Vodné dielo Bratislava - Čunovo (katastrálne územie Hamuliakovo, okr. Senec). Prístavba Danubiany je podľa projektu spoločnosti Atelier 008, autorského kolektívu architektov Jána Kukuľu a Jozefa Jakuša. Prvá časť dostavby má viaceré časti - prípravu územia, samotnú stavbu, zabezpečenie zdravotechniky, vzduchotechniky, vykurovania, vybudovanie strojovní či výťahu, ale aj exteriérové konštrukcie a oplotenie.
Súčasťou zmluvy uzatvorenej 15. marca a platnej k 16. marcu je okrem iného aj: kanalizácia, vnútroareálový vodovod, osvetlenie, bezpečnostná signalizácia, kamerový systém, telefónna ústredňa a ďalšie. Súčasťou stavby sú búracie práce vstupného objektu a časti existujúcej budovy, stavba prístavby pavilónov trvalej expozície a inštaláciu novej fasády na súčasnej budove múzea, uvádza sa to v zmluve zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv.
Celková plocha areálu Danubiany je 12 tisíc štvorcových metrov, z toho jestvujúci objekt tvorí 911 m2 a prístavba má múzeu priniesť 2 726 m2. Pritom súčasná výstavná plocha má 853 m2 a v prístavbe má byť na výstavy vyčlenených spolu 1 636 m2. Strecha nového objektu má slúžiť ako sochársky park. Spolu má byť v areáli Danubiany po dokončení jej prístavby 74 parkovacích miest.
Danubiana sa začala pripravovať na svoje rozšírenie v polovici marca. Projekt dostavby múzea moderného umenia pri vodnom diele v bratislavskom Čunove 17. marca symbolicky odštartovali umelci slávnostným krstom základného kameňa v Danubiane. Ako agentúru SITA informoval Vincent Polakovič z Danubiany Meulensteen Art Museum, ak pôjde všetko dobre, mali by verejnosti otvoriť nové pavilóny múzea začiatkom leta budúceho roka.
Danubiana sa má rozšíriť o výstavné priestory pre trvalú expozíciu medzinárodného, holandského a slovenského umenia. Nové objekty múzea budú lemovať severovýchodný breh jej areálu a proporčne nezasiahnu do hlavnej budovy. Ako sa ďalej uvádza na webstránke Danubiany, súčasťou nových zásahov bude aj zveľadenie parkovacích plôch, rozšírenie Art Shopu, nová kaviareň a prístavné mólo.
Bývalý minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) 19. decembra 2011 oznámil, že štát preinvestuje s cieľom vybudovať múzeum moderného umenia do Danubiany sedem miliónov eur a po 20 rokoch sa stane majetkom štátu. Problém okolo Danubiany sa začal tým, že veľkej časti výtvarníkov chýbala diskusia pri zmene tejto pôvodne súkromnej galérie na neziskovú organizáciu Danubiana - Slovenské centrum vizuálnych umení, keď sa štát rozhodol pre sedemmiliónový vstup do projektu.
Súčasný minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) považuje financovanie neziskovej organizácie Danubiana z dlhodobého hľadiska za nedoriešené. Týmto záväzkom sa výrazne znížili možnosti rezortu na podporu ďalších podobných inštitúcií, ako je napríklad Kunsthalle.
Vizualizácie - Danubiana