Viac ako dvetisíc rokov starý rímsky vojenský tábor Gerulata by malo o niekoľko rokov predstavovať moderné interaktívne múzeum. Pomôcť získať peniaze na prebudovanie areálu má aj zápis pamiatky na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.
V súčasnosti je Múzeum Antická Gerulata pre návštevníkov otvorené len od apríla do októbra. Po premene areálu na podobnú úroveň, akú má napríklad neďaleké rakúske Carnuntum, by sa to malo zmeniť. Zväčší sa plocha expozície, pribudnú informačné dotykové obrazovky pre návštevníkov či nové administratívne priestory pre archeológov.
Hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad už vyhlásila urbanisticko-architektonickú súťaž na rekonštrukciu areálu múzea v mestskej časti Rusovce. Na vypracovanie projektu poskytlo 20-tisíc eur ministerstvo kultúry. „Výsledkom súťaže by mal byť výber spracovateľského kolektívu na projekt nového múzea, spomínané peniaze budú použité na dokumentáciu víťazného návrhu,“ vysvetlila Martina Halušková z komunikačného referátu mesta.
Rekonštrukciu by mali pokryť najmä peniaze od štátu či z eurofondov. „Samotné zdroje na realizáciu projektu bude možné hľadať a žiadať v národných a medzinárodných programoch až po predložení projektovej dokumentácie na rekonštrukciu Antickej Gerulaty,“ dodala.
Peniaze by mohlo mesto nájsť ľahšie, ak by sa podarilo zapísať Gerulatu do zoznamu UNESCO. Nominačný projekt podá Slovensko na budúci rok. O zápis sa bude Gerulata uchádzať spolu s rímskym vojenským táborom Kelemantia v Iži pri Komárne.
Obe sú súčasťou Limes Romanus - päťtisíc kilometrov dlhého obranného systému hraníc Rímskej ríše. Tri jeho časti vo Veľkej Británii a Nemecku už na zozname sú. „Definitívne rozhodnutie Výboru svetového dedičstva by malo padnúť v roku 2015,“ doplnila M. Halušková.
Kedy sa s modernizáciou múzea začne a koľko bude stáť je podľa predstaviteľov mesta ešte predčasné hovoriť.
Foto – Mestské múzeum Bratislava