Na informáciu ako prvý upozornil Denník N. Pamiatkový úrad SR začal správne konanie o vyhlásení mosta za národnú kultúrnu pamiatku ešte v októbri minulého roka. Podnet dal Ústav stavebníctva a architektúry SAV. V návrhu sa pritom predpokladalo, že objekt bude rozdelený na štyri objekty: mostovku, nájazd mostný s pylónom a reštauráciou (pravobrežný), nájazd mostný (ľavobrežný) a socha na podstavci.

Hodnotná stavba

Pamiatkový úrad vo svojom rozhodnutí konštatoval, že „Most SNP je hodnotným architektonickým a technickým dielom 20. storočia, dokladujúcim dobové stavebné vzopätie a stelesňujúci celý rad princípov moderny. Jeho výrazná architektonická kvalita je neoddeliteľne spojená s funkciou a konštrukčnými princípmi.“

Úrad poukázal na dobový význam a nadčasovú architektúru. „Asymetrické, kompozične vyvážené riešenie s nakloneným pylónom vyjadruje odvahu a futurizmus moderny. Jeho subtílne elegantné krivky však stelesňujú v podstate nadčasové architektonické a výtvarné hodnoty,“ píše sa v stanovisku.

Stavba, ktorú zrealizovali v rokoch 1972 až 1973 je podľa úradu „architektonicky i konštrukčne mimoriadne odvážnym dielom, ktoré nemá na Slovensku obdobu.“ Most bol prvým asymetrickým lanovým mostom postaveným na Slovensku.

V „správnom“ čase

Rozhodnutie prichádza v čase, keď verejnosť rieši stavbu informačné centra pri vstupe na vyhliadkovú vežu. Spoločnosti Zemegula bol predĺžený nájom reštaurácie UFO s tým, že zrekonštruuje vstup a vytvorí informačné centrum. Proti stavbe sa však zniesla vlna kritiky pre necitlivé zásahy do mosta aj pre jej architektonické stvárnenie.

Ďalší zvrat, Most SNP vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku

Aktuálny stav projektu pod Mostom SNP Zdroj: Facebook František Brliť

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal tak v pondelok informoval, že na stavbu pošle Štátny stavebný dozor. „Je to inštitút, ktorý jediný vie zistiť, čo sa tam deje. Zároveň som požiadal spoločnosť Zemegula, aby okamžite pozastavila všetky stavebné práce až do času, keď budú známe výsledky Štátneho stavebného dozoru,“ uviedol primátor. Okrem toho prizval k preskúmaniu projektu aj Krajský pamiatkový úrad.

„Zároveň som zadal vytvorenie internej analýzy, aby právnici zistili, či spoločnosť neporušuje podmienky nájomnej zmluvy a či je mesto oprávnené ju vypovedať,“ informoval primátor.