Značný rozvoj sa očakáva aj v Bratislave. Coworking bude čoraz rozšírenejším konkurentom klasických kancelárií.

Na celom svete je momentálne k dispozícii zhruba 11,6 milióna štvorcových metrov coworkingových priestorov, najviac v USA – 4,6 milióna.

Do segmentu sa tlačí čoraz viac investorov aj realitných hráčov, aby uspokojili dopyt firiem po tomto type priestorov. Spoločnosti ich začínajú v stúpajúcej miere uprednostňovať pred kanceláriami, pretože sú flexibilnejším pracovným priestorom a zároveň tu často dokážu ušetriť náklady za prenájom.

Využitie coworkingu sa zdvojnásobí 

Z prieskumu, ktorý prezentuje realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield, vyplýva, že coworking v nejakej miere využíva 63 percent spoločností. Respondenti z prieskumu očakávajú, že využitie coworkingových priestorov sa v nasledujúcich piatich rokoch zdvojnásobí.

Priemerne majú firmy momentálne asi 12 percent zamestnancov využívajúcich coworking na pravidelnej báze. Pred dvomi rokmi to bolo päť percent. Mierne navrch má pritom región EMEA (Európa, Blízky Východ, Afrika), kde je 13 percent zamestnancov v coworkingu.

„Výsledky ukazujú, že zamestnanci spoločností na vedúcich pozíciách majú vo všeobecnosti pozitívny pohľad na coworkingové priestory ako súčasť rastu ich nájomnej stratégie,“ povedal Tamás Polster, vedúci strategického poradenstva EMEA v tíme globálnych služieb pre nájomcov v Cushman & Wakefield.

Coworkingu predpovedajú veľký rast, môže zatriasť kancelárskym trhom

 

„Počet zamestnancov s prístupom k flexibilným priestorom je na vzostupe a respondenti plánujú, že v priemere 24 percent ich zamestnancov bude v priebehu nasledujúcich piatich rokov pravidelne pracovať z coworkingových priestorov,“ hovorí.

Coworking má na druhej strane aj odporcov – štvrtina spoločností v prieskume ho nevyužíva vôbec a každý desiaty riadiaci pracovník má k nemu negatívny postoj.

Najväčšie obavy spoločností, pokiaľ ide o coworkingové priestory, sa týkajú digitálnej bezpečnosti, firemnej kultúry – kohézie a súkromia zamestnancov. Približne polovica (48 %) respondentov vníma väčšie ťažkosti pri udržiavaní podnikovej kultúry a súdržnosti, keď pracovníci pracujú mimo vlastných kancelárií.

Ako najväčšie výhody coworkingu naopak uvádzajú firmy možnosť rýchleho rozširovania či zmenšovania svojho realitného portfólia, zníženie nákladov na prenájom či zvýšenie spokojnosti zamestnancov a ich angažovanosti.

Úsporu nákladov vyššiu ako päť percent deklaruje 34 percent firiem zapojených v prieskume. „Zamestnanci spoločností na vedúcich pozíciách čoraz viac uznávajú, že integrácia flexibilného priestoru do ich stratégie poskytuje významnú hodnotu z hľadiska prilákania a udržania si talentov a zároveň znižuje náklady na prenájom tým, že im umožňuje prispôsobiť sa neustálym zmenám v počte zamestnancov,“ dodáva T. Polster.

Osloví aj slovenské firmy 

Na Slovensku sa flexibilné a servisované kancelárie nachádzajú prevažne v Bratislave, kde tvoria približne v súčasnosti asi 22-tisíc štvorcových metrov.

V porovnaní s európskymi a celosvetovými metropolami je ich pokrytie zatiaľ len minimálne. Medzi známe coworkingové, flexi a servisované kancelárie patria v hlavnommeste 5 star offices – Eurovea, Regus, Hub Hub a Campus City, ktorý otvoril prevádzku v Mlynskej doline a vlani ohlásil druhú v projekte Uniq Staromestská.

„Trend coworkingových a flexi kancelárií bude narastať aj na Slovensku, už teraz zaznamenávame vždy zvyšujúci sa dopyt po takýchto kanceláriách, najmä od freelancerov, IT špecialistov a malých start-up spoločností,“ hovorí Simona Slaninová, senior konzultantka v kancelárskom tíme Cushman & Wakefield na Slovensku.

Aj u nás bude firmy motivovať k využívaniu týchto priestorov v prvom rade šetrenie nákladov, práca v príjemnom prostredí v zdieľaných priestoroch, ktoré môže fungovať aj ako priestory vymieňania si nápadov. „Veľkým plusom takýchto priestorov sú oddychové zóny, občerstvenie a taktiež možnosť prenájmu aj samostatných uzavretých kancelárií alebo väčších zasadacích priestorov,“ dodáva S. Slaninová.

Priestory chystajú ďalší developeri

Veľké coworkingové priestory v rámci svojich aktuálnych projektov pripravuje napríklad Penta Real Estate, ktorá tento typ kancelárií s rozlohou vyše 3-tisíc štvorcových metrov zrealizuje v rámci rekonštrukcie Jurkovičovej teplárne.

Coworkingu predpovedajú veľký rast, môže zatriasť kancelárskym trhom

 

O coworkingu v rámci projektu Eurovea 2 premýšľa aj developer J&T Real Estate. Malo by ísť tiež o industriálny štýl na nábreží Dunaja v Sklade číslo 7.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa