Na celom svete je momentálne k dispozícii zhruba 11,6 milióna štvorcových metrov coworkingových priestorov, najviac v USA – 4,6 milióna.

Do segmentu sa tlačí čoraz viac investorov aj realitných hráčov, aby uspokojili dopyt firiem po tomto type priestorov. Spoločnosti ich začínajú v stúpajúcej miere uprednostňovať pred kanceláriami, pretože sú flexibilnejším pracovným priestorom a zároveň tu často dokážu ušetriť náklady za prenájom.

Využitie coworkingu sa zdvojnásobí 

Z prieskumu, ktorý prezentuje realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield, vyplýva, že coworking v nejakej miere využíva 63 percent spoločností. Respondenti z prieskumu očakávajú, že využitie coworkingových priestorov sa v nasledujúcich piatich rokoch zdvojnásobí.

Priemerne majú firmy momentálne asi 12 percent zamestnancov využívajúcich coworking na pravidelnej báze. Pred dvomi rokmi to bolo päť percent. Mierne navrch má pritom región EMEA (Európa, Blízky Východ, Afrika), kde je 13 percent zamestnancov v coworkingu.

„Výsledky ukazujú, že zamestnanci spoločností na vedúcich pozíciách majú vo všeobecnosti pozitívny pohľad na coworkingové priestory ako súčasť rastu ich nájomnej stratégie,“ povedal Tamás Polster, vedúci strategického poradenstva EMEA v tíme globálnych služieb pre nájomcov v Cushman & Wakefield.

Coworkingu predpovedajú veľký rast, môže zatriasť kancelárskym trhom

Coworking HubHub Zdroj: TASR

„Počet zamestnancov s prístupom k flexibilným priestorom je na vzostupe a respondenti plánujú, že v priemere 24 percent ich zamestnancov bude v priebehu nasledujúcich piatich rokov pravidelne pracovať z coworkingových priestorov,“ hovorí.

Coworking má na druhej strane aj odporcov – štvrtina spoločností v prieskume ho nevyužíva vôbec a každý desiaty riadiaci pracovník má k nemu negatívny postoj.

Najväčšie obavy spoločností, pokiaľ ide o coworkingové priestory, sa týkajú 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa