Predstavenie vízií architektov zaradených do výberu očakáva investor v predvianočnom období.

„Všetko ide podľa plánu. Výber architekta prebehne do konca roka. V úplnom začiatku budúceho roka sa zostaví širší tím architektov v závislosti od toho, z akej krajiny koncepčný ideový architekt bude, a tím bude doplnený o slovenských profesionálov,“ uviedol Róbert Michalica, riaditeľ realitnej divízie na Slovensku investorskej spoločnosti MiddleCap Group.

Do výšky sa nepôjde

Následne sa začne s rozpracovávaním konkrétnej vízie a pripravovaním hmotnej podoby projektu.

Začať by sa malo s komunikáciou s verejnosťou a viac aj so samosprávou, s ktorou už developer komunikuje, a následne sa začne spracovávať projektová dokumentácia.

Investor poznamenal, že prístup stavia na spoločnom dialógu, rešpekte a vzájomnej úcte. „Myslím si, že ide o absolútne unikátne miesto v Ružinove a aj obyvatelia by si zaslúžili, aby sa vrátil život do lokality. Nezaslúžia si traumu v podobe skeletu a hromadenia odpadkov,“ poznamenal R. Michalica.

Prístup nového investora pozitívne hodnotí aj vedenie mestskej časti. „Hirošima, zrúcanina obchodného domu, je taká jazva Ružinova už vyše 12 rokov. Úprimne sa tešíme, že sa tam začína niečo diať, že nový majiteľ začal s nami komunikovať a vyčistil okolie,“ povedal ružinovský starosta Martin Chren s tým, že mestská časť pracuje na podmienkach, ktoré by chcela, aby bolo dodržané. Týka sa to napríklad výškových obmedzení.

Čo bude na mieste „Hirošimy“, stále nie je jasné. Výbohovci hľadajú architekta

Mestská časť tu teda necce mrakodrap a zároveň žiada, aby sa územie riešilo komplexne, teda od Tomášikovej po Obilnú ulicu.

„Územie tzv. Hirošimy a okolia môže byť prirodzeným novým centrálnym námestím v Ružinove a budeme žiadať zachovanie zelených plôch, rešpektovanie výšok podľa okolitých budov, ako aj riešenie návrhu využitia územia formou architektonickej súťaže s medzinárodnou účasťou,“ povedal už skôr šéf ružinovskej samosprávy.

Skelet straší roky

Pôvodný obchodný dom vyrástol v roku 1984. V roku 1995 ho odkúpil Ivan Líška, ktorý ho o tri roky neskôr zrekonštruoval, a vznikol obchodný dom Prior.

V roku 2005 ho však majiteľ zatvoril, pretože tam chcel vybudovať obrovské nákupné centrum. Pôvodná budova sa mala od základov rekonštruovať, dostavať spredu i zozadu a vedľa nej sa mala postaviť ďalšia, pričom obe mali byť spojené presklenou galériou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa