Architektonickou novinkou tentoraz nezaujala chýrna štvrť mrakodrapov La Défence, ale mesto Colombes, vzdialenejšie od metropoly ako táto obchodná štvrť.

Dva domy vznikli v rámci urbanistického projektu takzvanej Spojenej rozvojovej zóny. Majú vniesť do hlavnej ulice štvrte Petit-Colombes, ktorou je bulvár Charles-de-Gaulle so zástavbou zväčša spred dvadsiatich až tridsiatich rokov, veľkomestský ráz.

Prvý krok v realizácii plánu Zone d'aménagement concerté Charles-de-Gaulle uskutočnili pred ôsmimi rokmi otvorením električkovej trate T2.

Prefabrikované balkóny

Komplex sa na bulvár obracia širšou stranou. Z viacerých pohľadov sa zdá, akoby krivky objekty spájali. „Získali tým vizuálnu ľahkosť“, dodávajú projektanti z Christophe Rousselle Architecte.

Domy majú diferencovanú výšku – zo severu na juh klesajú z jedenástich na osem podlaží tvarovaných ako lodná prova. Z terás vidieť kompletnú panorámu La Défence. Oblúk La Grand Arch de la Fraternité (Johan Otto von Spreckelsen, 110 m, 1989) sa vypína necelé tri kilometre odtiaľ.

Bytový komplex Courbes na predmestí Paríža: balkónová etuda mnohých kriviek

Bytový komplex Courbes na predmestí Paríža Zdroj: Takeji Shimmura

Na výstavbu spotrebovali 7 400 kubických metrov betónu šiestich typov a 510 ton ocele. Dominantným materiálom je však sklo priebežných zábradlí balkónov a terás, ktorých celková dĺžka presahuje dvetisíc metrov.

Hladký betón fasády pôsobí spolu so zábradlím zjednocujúco. Podčiarkujú horizontalitu.

Prefabrikované balkóny prispôsobili zaobleným nárožiam, každý má však individuálny tvar zdôraznený podsvietením.

Spodnú časť domov zaberá 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa