Hoci časť zamestnancov bude pracovať z domu, dopyt po administratívnych priestoroch by mal byť aj v roku 2030 približne na súčasnej úrovni. V najnovšej správe to predpovedá poradenská spoločnosť Colliers International.

Prognóza konzultačnej spoločnosti sa zakladá najmä na požiadavke, aby zamestnanci pracovali vo firemných kanceláriách kvôli flexibilnému priestoru, ktorý umožňuje spoluprácu a s väčším osobným priestorom na stole. Výsledkom bude zvýšenie objemu priestoru požadovaného na jedného pracovníka v kancelárii, ktoré vyváži pokles populácie a nárast flexibilnej práce a práce z domu.

Vo všeobecnosti nepredpokladáme výraznú zmenu, respektíve pokles dopytu po priestoroch na tradičné využitie kancelárií v nasledujúcich 15 až 20 rokoch. A to aj napriek poklesu zamestnanosti v administratíve,” uviedol autor správy a riaditeľ pre prieskum v Colliers Damian Harrington.

Budúcnosť kancelárií: viac miesta na stole

Poradenská spoločnosť však predpokladá výraznú zmenu vo využívaní a nastavení kancelárskych priestorov. V dôsledku snahy znižovať výdavky na nájomné sa zväčší tlak na využitie technológií. Cieľom firiem bude udržať si kľúčových zamestnancov, ktorým budú chcieť vytvoriť podmienky, aby chceli chodiť do práce. Developerov a majiteľov nehnuteľností podľa D. Harringtona čaká úloha poskytnúť trvalo udržateľné riešenia prevádzky budov.

Do alternatívnych pracovných priestorov tlačia zamestnávateľov najmä priestorová optimalizácia a tiež snaha šetriť náklady. Do popredia sa okrem práce z domu dostávajú aj prenajímateľné pracovné miesta. Len pre ilustráciu, počet mobilných pracovníkov podľa spoločnosti International Data Corporation presiahol v roku 2010 hranicu miliardy ľudí. V nasledujúcich rokoch by mal narastať o šesť percent ročne.

Ilustračné foto - Flickr