Najvyššie nájomné musia platiť firmy v centre Hongkongu, ktorý predbehol Londýn. K najdrahším mestám patria aj Peking, Tokio, Díllí, New York a Šanghaj. Rebríček porovnáva ceny prepočítané na americké doláre za štvorcovú stopu.

Najväčší skok v rebríčku zaznamenalo austrálske Melbourne, ktoré si polepšilo o 12 priečok, o 11 pozícií poskočil Washington (okrajové časti) a o deväť stupienkov Helsinki. Medzi skokanov sa zaradila aj Budapešť s postupom o päť miest.

Väčší prepad ako Bratislava si pripísalo iba čilské Santiago, ktoré si pohoršilo o 13 priečok. Francúzsky Lyon sa rovnako ako hlavné mesto Slovenska zosunul o desať miest. Za nimi nasledujú Calgary, Wellington a Belfast.

Bratislavské kancelárie si držia cenu, vo svetovom rebríčku však padli

Najdrahšie kancelárske priestory (ročné nájomné v USD za štvorcovú stopu) Zdroj: CBRE

Najvyšší medziročný nárast nájomného v domácej mene uvádza CBRE práve v Hongkongu - vo štvrti West Kowloon o 19,5 percenta a v centre o 14,2 percenta. Druhé najvyššie zdraženie museli akceptovať firmy podnikajúce v Dubline (16,6 percenta), nasleduje Štokholm (13,6 %) a mexické Monterrey (11,5 %). Z okolitých krajín je v rebríčku najvyššieho nárastu ceny Budapešť na 16. priečke s 8,4-percentným zvýšením nájomného.

Nájomné najviac kleslo firmám v centre Calgary (16,8 %), v Palma de Mallorca, Santiagu, Singapure a Riu de Janeiro. Varšava dosiahla pätnásty najvyšší pokles ceny v domácej mene, o 3,3 percenta.

V Bratislave sa, paradoxne, priemerné nájomné v kanceláriách najvyššej triedy nezmenilo. Firmy platili rovnako ako vlani v priemere 16 eur za štvorcový meter mesačne, pričom sa nezmenili ani celkové náklady nájmu 21,88 eura. V dolárovom vyjadrení sa dokonca o šesť percent zvýšili.

Zo susedných krajín bolo najvyššie priemerné nájomné vo Viedni, kde firmy platili 26 eur/m2/mesiac pri náraste o jedno percento. Vo Varšave to bolo 23,50 eura, v Budapešti 22 eur a v Prahe 19,50 eura za štvorec mesačne.

Globálne sa ceny nájomného v najkvalitnejších kancelárskych priestoroch medziročne zvýšili o 2,4 percenta napriek turbulentnému vývoju na finančných trhoch. Nadpriemerné bolo zvýšenie iba v Ázii a Pacifiku, o 2,7 percenta.

Nárast cien prenájmu kancelárskych priestorov vo svete ovplyvňuje celková ekonomická situácia a hospodársky rast. Podľa CBRE sa očakáva aj v nasledujúcom období, čo spolu s obmedzenou ponukou voľných priestorov bude tlačiť na rast cien.

V krajinách eurozóny bol na ročnej báze zaznamenaný rast HDP na úrovni dvoch percent a tieto štáty profitujú predovšetkým z pravidelných spotrebiteľských výdavkov a podnikateľských investícií, ale aj vďaka konkurencieschopnej mene a intenzívnym menovým stimulom.

Podobná situácia je podľa poradenskej firmy aj na Slovensku. Trh s kancelárskymi priestormi sa rozvíja najmä v Bratislave, kde vyrastajú ďalšie nové a nové administratívne kapacity. „Napriek tomu existuje predpoklad, že cena kancelárskych priestorov v našom hlavnom meste bude stabilná, alebo môžeme očakávať jej mierny nárast,“ hovorí Oliver Galata zo CBRE Slovensko.