„Po tom, čo štúdia prírodného kúpaliska ležala rok na magistráte, sme dostali stanovisko. To je zo strany magistrátu priaznivé,“ hovorí o posune Martin Mišík z Asociácie bratislavských vodáckych klubov. Podľa jeho slov mesto privítalo plán oživiť kúpalisko a momentálne autori štúdie pracujú na zapracovaní niektorých technických pripomienok magistrátu.

Do dvoch rokov

„Potom sa pôjde do ďalšej fázy, ktorá predpokladá nevyhnutnú pomoc mesta. Na realizáciu projektu bude totiž potrebná zmena územného plánu,“ konštatuje M. Mišík. Posudzovať sa pritom bude celá lokalita, keďže na brehu Dunaja má vyrásť nová mestská štvrť.

Autori štúdie predpokladajú, že pláž by sa mohla realizovať v dohľadnom čase. „Optimistický variant predpokladá realizáciu celého projektu do dvoch rokov. Projekt totiž nie je finančne náročný,“ vysvetľuje M. Mišík. Samotné vybudovanie pláže by podľa jeho slov stálo okolo 400-tisíc eur. Celkový projekt, ktorý predpokladá aj revitalizáciu Ovsištského ramena, vyčíslil výšku investície na dva milióny eur.

Návrat po desaťročiach

Samotná lagúna existovala na brehu Dunaja niekoľko desaťročí. Koncom 70. rokov minulého storočia zanikla po tom, čo vzniklo kamenné opevnenie a miesta na vykladanie a skladovanie štrku.  Návrh pritom počíta so vznikom lagúny s dĺžkou 400 a šírkou 35 až 40 metrov, ktorá by bola od hlavného toku oddelená.

Bratislavská pláž Lido je bližšie k realizácii, dostala súhlas mesta

Lido Lagúna Zdroj: VK Dunajčík

Lagúna by slúžila na kúpanie a iné vodné športy. Na brehu by mala vzniknúť piesočnatá pláž a potrebné zázemie pre relax a šport. Inšpiráciou pre obnovu  Lida je napríklad mestská pláž v srbskom Novom Sade nazývaná Štrand. Funguje od roku 1911, v lete ju denne navštívi okolo 15-tisíc ľudí.

Projekt Nové Lido počíta s vybudovaním novej mestskej štvrť na pravom brehu Dunaja, ktorá má ambíciu prepojiť Staré Mesto a Ružinov s Petržalkou. Územie má byť prepojené s mestom električkou a okrem rezidenčnej zložky majú byť jeho súčasťou aj kancelárie a objekty pre voľnočasové aktivity. Projekt by mali spolu realizovať developeri J&T Real Estate a HB Reavis.