Nová Stanica NIVY skombinuje medzinárodný autobusový terminál, nákupné centrum, modernú tržnicu a výškovú administratívnu budovu. Nové priestory budú mať tri nadzemné a dve podzemné podlažia.

Nástupiská autobusov sú plánované v prvom podzemnom podlaží, nad zemou majú vyrásť obchody, tržnica, reštaurácie či detské zóny. Komunitnou črtou novej stanice by mala byť zelená strecha s mestskými záhradami, bežeckou dráhou a kompletným vybavením pre aktívny oddych a šport. Projekt uvažuje s 2 150 parkovacími miestami.

Autobusová stanica sa dočkala, HB Reavis začína s úpravou dočasnej

Stanica Nivy - vizualizácia interiéru Zdroj: HB Reavis

Projekt novej autobusovej stanice momentálne čaká na potrebné stavebné povolenia. Vďaka prvému však už môžu prebiehať prípravné práce.

Prvým krokom je odstránenie budovy, v ktorej kedysi sídlilo pohrebníctvo na Svätoplukovej ulici. Odstránená bude aj priľahlá budova, dôjde tiež k úpravám a spevneniu plochy. Projekt by mal byť hotový približne do 3 rokov od začatia výstavby.

V čase výstavby novej autobusovej stanice budú môcť cestujúci využívať služby náhradnej stanice na Bottovej ulici, ktorá nahradí funkciu tej súčasnej. Spoločnosť HB Reavis zároveň dokončila prvú fázu transformácie Centra Bottova na náhradnú autobusovú stanicu, ktorá počas výstavby v plnej miere nahradí potrebné kapacity.

Prvý nájomník na Bottovej

Centrum Bottova tak už prešlo interiérovou renováciou, pričom ho v druhej fáze čaká úprava exteriéru. Okrem nástupíšť a výstupíšť budú v priestoroch náhradnej stanice dostupné aj obchody a služby tak, aby pokryli potreby cestujúcich. Prvým nájomníkom je internetový obchod Alza.sk. Ten sa do priestorov náhradnej autobusovej stanice presťahoval od 1. októbra.

Autobusová stanica sa dočkala, HB Reavis začína s úpravou dočasnej

Interiér dočasnej stanice na Bottovej ulici Zdroj: HB Reavis

Súčasťou prác na projekte je investícia spoločnosti HB Reavis do dopravnej a technickej infraštruktúry. V rámci skvalitnenia dopravy už došlo napríklad k revitalizácii Továrenskej ulice. Ulica Mlynské Nivy bude výrazne rozšírená a prejde kompletnou rekonštrukciou tak, aby pokryla potreby nových projektov.

Plánovaný je podzemný kruhový objazd, nové pruhy pre mestskú hromadnú dopravu aj cyklistické trasy. Celkovo investuje spoločnosť do skvalitnenia dopravy v zóne viac ako 24 miliónov eur. Chodcom by mali slúžiť budúca zelená promenáda, plánovaná medzi Twin City a Twin City Tower, ktorá bude prirodzeným prepojením Grosslingovej ulice a Mlynských Nív.