Na rohu Račianskej ulice a Nového záhonu prebieha rekonštrukcie budovy bývalej AB Kozemtiky. Tá je v okolí charakteristická výškou aj emblémom Hondy, ktorý signalizoval neďaleký servis tejto značky. 

Rokmi sa zdalo, že sa na opustenú budovu zabudlo. Nebolo to tak, za posledné tri dekády bola predmetom privatizácie, konkurzu aj boja mafiánov. Dnes sa opäť dostáva do pozornosti, už takmer rok v administratívnej budove prebieha rekonštrukcia. 

Kancelárie versus ubytovňa

List vlastníctva administratívnej budovy donedávna držala v rukách firma Apollis residence. Tá stála aj za rezidenciou Apollis na Prievozskej ulici. Vo svojom portfóliu si tento rezidenčný projekt uvádza developerská firma Macho Consulting.

Tá pred dvoma rokmi postavila spomínanú bratislavskú bytovku, okrem toho developovala v hlavnom meste projekty ako Modrá guľa či Vily Slavín. Aktuálne robí na druhej fáze ružinovského rezidenčného komplexu Galvaniho dvory.

Macho Consulting bol pôvodne zapojený aj do rekonštrukcie výškovej budovy AB Kozmetiky, k projektu vybavoval všetky povolenia a pripravil projektovú dokumentáciu.

V projekte sa počítalo s rekonštrukciou objektu na moderné kancelárie. Vedľajšie pozemky s menšími halami v rámci areálu už skôr kúpila spoločnosť Unimed, ktorá sa tu má zamerať na výrobu očných kvapiek. Zároveň bude mať firma v budovách aj svoje sídlo.

Mohutná výšková časť AB Kozmetiky zaujala v minulých mesiacoch tým, že sa na fasáde počas rekonštrukcie objavili nové balkóny, ktoré tam predtým neboli.

Budova AB Kozmetiky má nového majiteľa, objavil sa za ňou kontroverzný podnikateľ

 

Začalo sa špekulovať o tom, že developer projektu v budove pripravuje miesto kancelárií byty. Skloňovala sa aj ubytovňa. Stavebné povolenie aj územný plán však jednoznačne hovoria o kanceláriách.

„V objekte bývalej AB Kozmetiky prebiehajú stavebné práce, ktoré boli povolené stavebným úradom ohlásením stavebných úprav,“ hovorí Margaréta Cehláriková, vedúca oddelenia kultúry a komunikácie mestskej časti Rača. Stavebný úrad podľa nej  vykonal na stavbe niekoľkokrát štátny stavebný dohľad, ale stavebné práce sú vykonávané v zmysle vydaného stavebého povolenia. To podľa zahŕňa aj balkóny.  

„Pokiaľ ide o budúce užívanie tejto stavby, na stavebný úrad MČ Bratislava-Rača nebol doručený žiaden návrh ohľadom zmeny v užívaní stavby. Stavba môže byť užívaná tak ako doteraz, ako administratívna budova. Zmena v užívaní je možná iba na základe návrhu vlastníka, po prebehnutom správnom konaní o zmene v užívaní a vydanom právoplatnom rozhodnutí o zmene v užívaní a iba v súlade s platným územným plánom Hlavného mesta Bratislavy. V územnom pláne nie je na tomto území povolená funkcia bývania,“ tvrdí M. Cehláriková.

Starosta Rače Michal Drotován trvá na tom, aby bola funkcia územia zachovaná. Budova by sa teda na ubytovňu, internát či apartmány zmeniť nemala. 

Hodorovský v pozadí 

V prípade výškovej budovy AB Kozmetiky a priľahlých pozemkov vrátane parkoviska sa 5. decembra tohto roka objavil nový vlastník. 

Podľa katastra je majiteľom spoločnosť Archívna a registratúrna agentúra, ktorá budovu získala od Apollis residence. Ide o eseročku, za ktorou stojí Peter Gašpar. Firma sídlila na viacerých bratislavských adresách v rôznych bytovkách. Meno P. Gašpara je v prostredí developerov neznáme. Kontakt naňho ani jeho firmu nie je dostupný.  

Záložné právo na nehnuteľnosť je od marca 2019 v prospech firmy Forest Hill Company. Tá už je v realitných kruhoch oveľa známejšia, patrí kontroverznému podnikateľovi a zároveň jednému z najbohatších Slovákov Františkovi Hodorovskému.

Známe meno sa pohybuje v biznise od 90. rokov, mal aj vplyvné politické kontakty. Cez podporu Demokratickej únie a neskôr Strany občianskeho porozumenia sa na istý čas dostal na čelo Správy štátnych hmotných rezerv.

Budova AB Kozmetiky má nového majiteľa, objavil sa za ňou kontroverzný podnikateľ
 

Rekonštrukcia bývalej administratívnej budovy AB Kozmetiky (december 2019) Zdroj: Maňo Štrauch

Zviditeľnil sa najmä v súvislosti so Slovenskou kreditnou bankou (SKB), kde bol predsedom jej dozornej rady. Práve táto banka pritom poskytla firmám, v ktorých pôsobil podnikateľ a jemu blízki ľudia, vysoké pôžičky.

Viaceré z týchto firiem skončili v konkurze. SKB za jeho éry v roku 2000 išla pod nútenú správu a skončila v konkurze. Dodnes sa na to spomína ako na jeden z najväčších škandálov slovenského bankového sektora. Národná banka Slovenska v inštitúcii po kontrolách konštatovala minimálne rezervy a jej nepokryté straty presahovali základné imanie.

Od pôvodných majiteľov kúpil v minulosti F. Hodorovský aj akvapark Tatralandia, ktorý neskôr predal skupine TMR, v ktorej je dodnes akcionárom a podpredsedom dozornej rady. V minulosti vlastnil aj Slovenské lodenice Komárno, ktoré musel zachraňovať štát.

Dnes pôsobí vo viacerých odvetviach. V Bratislave napríklad vlastní City hotel Bratislava či Holiday Inn. Média špekulovali aj o jeho vplyve na stavebnú spoločnosť TSS Grade. F. Hodorovský sa v minulosti snažil prevziať aj zadĺženú firmu Doprastav. 

Forest Hill Company bola mediálne spájaná napríklad so záujmom o kúpu areálu bývalej nemocnice na Patrónke, ktorú nakoniec získala softvérová firma Eset.

Hodorovského meno sa objavilo aj pri projekte pripravovaného Matrix Mall na Vajnorskej. Ten síce pripravuje Macho Consulting, ale pozemky developerská firma nevlastní. Ich majiteľom je spoločnosť TLD, ktorej konateľom je práve F. Hodorovský. Podnikateľ s médiami nekomunikuje. Nie je tak ľahké zistiť, aké sú reálne plány s rekonštruovanou budovou. 

Tradičná značka 

Celý príbeh AB Kozmetiky je pritom veľmi pestrý. Krátko po druhej svetovej vojne známy bratislavský podnikateľ Cyril Pandelev postavil pre svoju veľkovýrobňu cukroviniek fabriku na Račianskej ulici, v mestskej časti Nové Mesto.  

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa