Ministerstvo sa musí sťahovať, keďže o aktuálne priestory na Župnom námestí sa delí s Najvyšším súdom SR a ich kapacita je nepostačujúca. „Ten problém stále z mesiaca na mesiac eskaluje. My máme problém s tým, že máme rozbehnuté projekty, potrebujeme prijať zamestnancov a už ich nemáme kde dať,“ konštatoval ešte v máji tohto roka minister spravodlivosti Gábor Gál.

V minulom roku tak ministerstvo spustilo verejnú súťaž, ktorej cieľom bolo nájsť najvhodnejšie priestory. Do finále sa však dostali projekty spoločnosti Penta Real Estate (Digital Park) a J&T Real Estate (Westend Court), s čím mal G. Gál problémy.

Nová súťaž

„Máme určité ponuky, ktoré z cenového aj z technického hľadiska boli veľmi výhodné aj pre ministerstvo spravodlivosti, len spoločenská reputácia tých vlastníkov bola v minulosti naštrbená. Ak by som s tým osobne nemal problém, tak by som už dávno jednu alebo druhú ponuku podpísal,“ uviedol minister.

Ministerstvo nakoniec víťaza neurčilo. Aj preto vyhlásilo ďalšiu súťaž s podmienkou, že musí ísť o existujúcu budovu, do ktorej sa dá nasťahovať do konca roka 2019.

Víťazom sa stala spomínaná budova na Račianskej ulici, keď jej ponuka bola výhodnejšia aj ako projekty J&T Real Estate a Penta Real Estate. „Výherná budova získala zo 100 možných bodov 90,“ povedala generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva spravodlivosti Sylvia Beňová.

„Ministerstvo začína rokovať o podmienkach nájmu a kúpy budovy,“ uviedol na brífingu minister. Podľa jeho slov vlastník pripraví budovu tak, aby sa mohlo ministerstvo nasťahovať. Ročne by malo ministerstvo zaplatiť 1,42 milióna eur. V budúcnosti chce rezort celú budovu odkúpiť, čo bolo aj v podmienkach súťaže.

Do konca budúceho roka

Na víťaza upozornil už minulý týždeň denník Pravda. „Ide o hlavnú budovu VUZ na Račianskej ulici, ktorá bude komplexne zrekonštruovaná podľa potrieb klienta. Celkový objem kancelárskych priestorov budovy ponúknutý ministerstvu spravodlivosti je 10 202 štvorcových metrov a takmer 1 500 štvorcových metrov  pre archívy a skladové priestory,“ povedal pre denník generálny riaditeľ ústavu Ľuboš Lopatka.

Vlastníkom budovy na Račianskej ulici je spoločnosť Račianska-Reality. Jej jediným akcionárom je Výskumný ústav zváračský-Priemyselný inštitút. V jej štruktúrach pôsobí aj Vladimír Brodňan, ktorý je bývalým investičným manažérom finančnej skupiny Penta Investments.

Výskumný ústav zváračský je vedecko-výskumné, vývojové a výrobné pracovisko, najmä v oblasti zvárania a príbuzných technológií a procesov. Bol založený v Bratislave v roku 1949 a poskytuje riešenia pre priemysel v oblasti materiálového inžinierstva, zvárania, navárania, spájkovania, striekania, tepelného delenia a tepelného spracovania.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.