Ideálne je, keď obývačka spojená s kuchyňou má aspoň 30 štvorcových metrov alebo viac. Je totiž potrebné do jednej miestnosti zmestiť zároveň tri rôzne miestnosti – obývačku, kuchyňu a jedáleň.

Niekedy je ale priestoru ešte menej a treba sa pohrať s každým milimetrom tak, aby sa vošlo všetko potrebné pre pohodlný život.

Teraz vám predstavíme návrh priestoru v rozmere necelých 23 m2, v ktorom budú bývať dvaja ľudia. Kuchyňa je síce malá, ale riešená podľa pravidiel ergonómie, aby jednotlivé úlohy pri varení nadväzovali na seba plynule.

Stôl a pracovná doska v jednom

Základným pravidlom je vytvorenie „pracovného trojuholníka“ – trojbodového princípu na umiestnenie chladničky, drezu, sporáka s rúrou, ktorý zabezpečí, že najpoužívanejšie časti kuchyne sú ľahko dostupné a logicky na seba nadväzujú.

Ukladanie potravín (chladnička), umývanie (drez), spracovanie (neprerušovaná pracovná plocha dlhá aspoň 90 cm), tepelné spracovanie (varná doska a rúra) a na záver stolovanie. Jedálenský stôl je zapustený do pracovnej dosky a prepojený otvorenou poličkou z vonkajšej strany kuchynskej linky. Vytvárajú tak pekný a funkčný celok.

Izba v zjednocujúcej farbe

Ostalo ešte dosť miesta na rohovú sedačku, oproti ktorej je TV skrinka skombinovaná s knižnicou. Pretože ide o jednu miestnosť, ktorá spĺňa tri funkcie, materiál na výrobu nábytku je rovnaký na všetkých prvkoch. Biela v kombinácii s drevo-dekorom je stále obľúbeným riešením kvôli svojej jednoduchosti, kráse a nadčasovosti.

Celková farebnosť bytu je v nevtieravých odtieňoch sivej, béžovej a bielej. Jemný, farebný akcent tvorí tlmená petrolejová farba na pár doplnkoch. Veríme, že tento byt bude príjemný a pohodlný na bývanie napriek svojmu menšiemu rozmeru.

Jasna Opavská

Interiérová dizajnérka

Jasna Design

 

Detská izba
Neprehliadnite

Atmosféru v detskej izbe v bytovke doladia primerané farby