Pandémia koronavírusu v mnohom zmenila naše životy. To, čo sme si pred dvoma rokmi nevedeli ani predstaviť, je teraz naším bežným dňom. Z jedného bytu, v ktorom sme sa všetci obvykle stretli až poobede, sa stalo pracovisko, škola, ihrisko… na celé dni a mesiace.

Rozdelenie priestoru

Prvé zmeny v štruktúre zakázok sme si všimli už počas prvej vlny pandémie. Menej dopytu po rekonštrukciách bytov a zariaďovaní novostavieb, ale veľké zvýšenie dopytu po návrhoch detských izieb. Vyplynulo to z logickej potreby rozdeliť domácu prácu a školu.

Dobre navrhnúť detskú izbu tak,  by tam bol priestor na učenie sa, hru a spánok, chce určite skúsenosti a dobrý cit pre priestor.

Detská izba
Zdroj: Jasna Opavská

Predstavíme vám izbu v bežnej bytovke. Má rozmere 420 x 370 centimetrov, čo je na bytovku celkom veľkorysý priestor. Lenže do izby bolo treba zmestiť tri deti – dve dievčatá a chlapca.

Zadanie znelo: tri postele v rozmere pre dospelých, čo je 90 x 200 centimetrov, veľký pracovný stôl s dostatkom svetla, priestor na hru a dostatok úložného priestoru. Je to celkom dosť požiadaviek na necelých 16 štvorcových metrov.

Pretože sa izba nedala „roztiahnuť“, rozhodli sme sa využiť výšku a tak zväčšiť jej priestor. Starší súrodenci veľmi túžili po spaní na poschodovej posteli, čo nám prišlo veľmi vhod. Dve postele sú na poschodí, jedna na podlahe. Pod druhou poschodovou posteľou vznikol krásny „bunker“ – priestor na hranie a snívanie.

Schody ako úložný priestor

Deti sa najviac tešili práve tomuto kútiku, v ktorom sa cítia bezpečne a pohodlne. Rodičov, naopak, potešila veľká trojkrídlová skriňa a pracovný stôl pod oknom. Skriňa svojím členením poskytuje priestor pre každé z detí a stôl pod oknom dostatok svetla pri písaní úloh.

Detská izba
Zdroj: Jasna Opavská

Na poschodové postele vedú široké a bezpečné schody. Nehrozí tak pád rozospatého alebo rozšanteného dieťaťa. Okrem bezpečia schody ponúkajú ďalší úložný priestor.

V každom schode sa totiž skrýva skrinka na ukladanie hračiek, oblečenia alebo iných vecí potrebných v detskej izbe. Pretože izba je určená pre dve dievčatá a chlapca, celkovú farebnosť sme ladili do dvoch odtieňov sivo-ružovej a sivo-modrej. Sú na stene aj doplnkoch. Nábytok je biely v kombinácii s drevodekorom.

Keď deti budú staršie, stačí premaľovať izbu do „dospelejšieho“ odtieňa béžovej či sivej a môže slúžiť ďalšie roky.

Jasna Opavská
Interiérová dizajnérka
Jasna Design