Ideálna situácia je vtedy, keď si človek na prácu z domu vyhradí celú jednu miestnosť. Zabezpečí to pokoj a ničím nerušenú prácu.

Ako zariadiť domácu pracovňu? Na čo všetko treba myslieť pri navrhovaní? Pozrite si príklad miestnosti s rozmermi 400 x 330 cm.

Na prvom mieste je umiestnenie pracovného stola. Staré pravidlo, že stôl má byť pod oknom, už celkom stratilo na svojej pravdivosti. Stôl pod oknom je dobrý pre tých, ktorí píšu a kreslia rukou a potrebujú na to dostatok denného svetla. Keď ale človek pracuje prevažne na počítači alebo notebooku, je dobré, keď za obrazovkou nie je okno, denným svetlom podsvietená obrazovka je slabo viditeľná a námaha ľudské oči oveľa viac. K stolu treba priviesť všetky príslušné rozvody na elektrinu či internet.

Návrh interiéru funkčnej pracovne od Jasna Design.
Zdroj: Jasna Design
Návrh interiéru funkčnej pracovne od Jasna Design.

Okrem toho je potrebná kvalitná stolička, na ktorej sa neoplatí šetriť. Viacero výrobcov na trhu sa už v súčasnosti venuje zdravému sedeniu a ponúka pestrú škálu „zdravých“ stoličiek, ktoré zabezpečia, aby človek sedel správne a čo nejemnej ubližovali svojmu zdraviu.

Úložný priestor i knižnica

Podľa toho, akú prácu človek vykonáva, je potrebné naplánovať aj úložný priestor na šanóny a pripadne iné veci, ktoré k práci potrebuje. Keď na prácu stačí len počítač, v pracovni môže vzniknúť aj ideálne miesto na rozsiahlejšiu knižnicu. Ak sa ku knižnici pridápohodlné dizajnové kreslo, vznikne i praktické a estetické zákutie na čítanie.

Zábava

To, že život nie je len o práci, sa vie už dávno. Preto, keď to priestor dovolí, sa do pracovne môže umiestniť aj sedačka. Ideálne taká, ktorá sa dá rozložiť, a tak sa premení na postel pre nocľah príležitostnej návštevy. Pre vášnivých hráčov, milovníkov filmov a seriálov, by mal byť v miestnosti aj televízor, a to umiestnený oproti sedačke, vytvorí sa tak herná zóna alebo TV miestnosť.

Návrh interiéru funkčnej pracovne od Jasna Design.
Zdroj: Jasna Design
Návrh interiéru funkčnej pracovne od Jasna Design.

V neposlednom rade takáto multifunkčná izba môže poskytnúť útočisko, ak človek potrebuje byt chvíľu sám. To, či za zavretými dverami bude pracovať, zahrá si obľúbenú hru na playstation alebo si dopraje siestu, je len na ňom.

Jasna Opavská

Interiérová dizajnérka

Jasna Design