Rande s realitou - menu:

Hneď na úvod treba povedať, že prvá časť zóny Slnečnice – Mesto, teda tri masívne bloky A1, A2 a A3, sú tou najmenej atraktívnou časťou celých Slnečníc. Zodpovedá tomu objem bytov, poloha pri Panónskej ceste aj ceny bytov.

Developer Slnečníc Cresco Group od začiatku hovorí, že v rozsiahlom projekte chce ponúknuť bývanie rôzneho štandardu. Logicky najlacnejšie byty umiestnil do blokov popri rušnej komunikácii, od ktorej ich hmota zároveň chráni celú zónu.

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - bytové domy A1 a A2 Zdroj: TREND Reality

Nový bulvár a centrálny park

Vjazd do zóny Mesto je riešený odbočením z veľkého kruhového objazdu na konci Panónskej a Dolnozemskej cesty. Ďalší menší kruhový objazd po pár desiatkach metrov rozdeľuje autá do Slnečnice Marketu, tržnice Trch a smerom k bytovým domom.

Hoci cesty, vrátane novej ulice Zuzany Chalupovej, ktorá má byť bulvárom zóny, sú už vybudované, úplne sa zabudlo na pešie prepojenie Viladomov a Mesta. Obyvatelia už viac zabývaných Viladomov tak musia na nákupy zobrať bicykel, auto alebo sa odviezť jednu zastávku autobusom (doplnená reakcia investora: Vybudovanie tohto chodníka je súčasťou plánu dostavby etapy C3, čiže niekedy v druhej polovici roku 2020).

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - bytové domy A1 až A3 Zdroj: TREND Reality

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - cyklotrasa cez budúci centrálny park zóny Zdroj: TREND Reality

Za tržnicou je už postavená aj časť cyklotrasy s chodníkom a zasadená alej, ktoré budú súčasťou trojhektárového centrálneho parku zóny Mesto. Vo výstavbe sú aj etapy A4, A5 a A6, ktoré nadväzujú na nižšiu časť prvých troch objektov zóny. Zóna Mesto je vo výstavbe od začiatku roka 2015. V prvých šiestich objektoch spolu vznikne do roku 2020 až 1 800 bytov.

Pripomína úspešnú prvú fázu

Naše hodnotenie sa týka prvého dokončeného bytového domu A1, na ktorý si museli noví obyvatelia dlho počkať. Kolaudáciu zdržali námietky jedného z vlastníkov bytov, ktoré síce developer rýchlo vyriešil, ale rozbehnutá úradnícka mašinéria odovzdanie bytov poriadne oddialila.

Objekt A1, podobne ako susedné A2 a A3, má štvorcový pôdorys, pričom vnútri je súkromný dvor s detským ihriskom, zeleňou a lavičkami. Jednotlivé ramená majú rôznu výšku od dvoch do 12 nadzemných podlaží, čo zdôrazňuje aj rôzna farebnosť fasády.

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - bytové domy A1 až A3 Zdroj: TREND Reality

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - výhľad do vnútrobloku Zdroj: TREND Reality

Na sivom prízemí je v tvare U päť podlaží v bielej kombinovanej so sivou a hnedou, táto hmota pokračuje ešte jedným a čiastočne dvomi sivými podlažiami, na ktorých je na časti strany rovnobežnej s Panónskou prevažne hnedá najvyššia časť.

Z novej ulice Zuzany Chalupovej, čo je aj adresa tejto časti Slnečníc, je dvojpodlažná časť s prevádzkami občianskej vybavenosti, ktoré ešte nie sú otvorené. Od Panónskej cesty sú na fasáde užšie francúzske okná, prípadne balkóny, z ostatných strán a vnútrobloku sú po celej dĺžke lodžie s pevne osadenými tieniacimi panelmi, rozdelené paravánmi, na vrchnom podlaží terasy. Architektúra tejto časti nadväzuje na oceňovanú prvú etapu Viladomov, len v inom objeme.

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - bytový dom A1 Zdroj: TREND Reality

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - detail fasády bytového domu A1 Zdroj: TREND Reality

Z pohľadu vybavenosti budú mať obyvatelia priamo v bloku A1 osem prevádzok – vinotéku, kaviareň, reštauráciu, interiérové štúdio, medicínsko-estetické centrum či predajňu hračiek a ďalšie prevádzky.

Novostavba konkurovala panelákom

V objekte A1 je 347 bytov, ktoré sú všetky predané. Predaj sa začal v októbri 2014 s priemernou cenou 1 680 eur za štvorcový meter, ktorá sa postupne vyšplhala na 1 980 eur na konci predaja. V ponuke boli jedno- až štvorizbové byty s výmerami od 25 do 107 štvorcových metrov.

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - výhľad na zónu Zdroj: TREND Reality

Najmenšie jednotky sa tu dali kúpiť za cenu pod 50-tisíc eur, dvojizbové od necelých stotisíc a trojizbáky od 120-tisíc eur. Cresco v čase spustenia predaja konkurovalo aj starším petržalským panelákom. K tomu sa dala prikúpiť pivničná kobka a parkovacie miesto, vonku za 7 650 eur, v garáži za necelých 12-tisíc. V ďalších objektoch už bola kúpa parkovacieho miesta k bytu povinná.

Parkovanie je k dispozícii vonku, kolmo na tri strany domu je 131 miest, v podzemnej garáži na prízemí a prvom podzemnom podlaží vzniklo 323 stojísk. Kobky sú na podlažiach pri bytoch aj priamo za niektorými parkovacími miestami, v garáži sú aj stojany na bicykle. Pri objekte A1 je vybudované uzavreté stojisko pre kontajnery, v ďalších etapách už budú polozapustené kontajnery.

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - podzemná garáž bytového domu A1 Zdroj: TREND Reality

Zóna Mesto – tieto Slnečnice poriadne narástli

Slnečnice-Mesto - podzemná garáž bytového domu A1 so stojanmi na bicykle Zdroj: TREND Reality