Samospráva na čele so starostom Dušanom Pekárom kandidujúcim do národného parlamentu hovorí pár dní pred voľbami o tom, že nový projekt už dostáva konkrétnu podobu.

Nové možnosti územia

„Navštívil ma nový investor, neskôr aj pán Ivan Líška. Obe strany ma informovali o prebiehajúcich rokovaniach a možnostiach nového riešenia tejto lokality, najmä v súvislosti s verejnými priestormi Papánkovho námestia a zeleňou.“

„Predstavili mi niekoľko možností spojenia ich projektu, Parku Andreja Hlinku, parku pred Paneurópskou vysokou školou a nášho domu kultúry na Ružinovskej ulici,“ hovorí šéf mestskej časti.

Starosta zároveň TRENDU poskytol vizualizáciu jednej zo štúdií celého areálu. Ide o riešenie územia od Obilnej ulice až po Ružinovskú, vrátane Domu kultúry Ružinov. Veľkú časť projektu tvorí menšia polyfunkčná podnož, z ktorej vyrastá pätica bytových domov, všade je nakreslené množstvo zelene.

Autorom vizualizácií je architekt Branislav Kaliský, ktorý pre Ružinov spracoval aj územný plán zóny Štrkovec, pre írskeho investora nakreslil celú zónu Eurovea a má za sebou vlastné developerské projekty. Napríklad Zelenú Hôrku na Kramároch či projekt Zochova X v centre.

„Za posledné roky sme spracúvali tri rôzne štúdie pre záujemcov o projekt,“ hovorí B. Kaliský potvrdzujúci stály záujem viacerých hráčov z trhu. Podľa územného plánu tu môže byť len 30 percent bývanie, zvyšok tvorí polyfunkcia, čo môže zahŕňať aj apartmány na prechodné ubytovanie.

Zabudnutý ružinovský megaprojekt Yosaria Plaza ožíva, tvrdí starosta

Yosaria Plaza - aktuálny stav Zdroj: Milan David

Optimistický pohľad

„Situácia je relatívne komplikovaná vzhľadom na počet zúčastnených strán počas rokovaní,“ priznáva I. Líška v materiáli, ktorý poskytla samospráva. Podľa neho sa však už rokovania blížia k uzavretiu dohody a dolaďuje sa finále celého procesu i harmonogram priebehu projektu.

Potrebné sú pritom nové územné rozhodnutia i stavebné povolenia, projekt je navyše zaťažený niekoľkými pokutami od mestskej časti. Podľa majiteľa Yosarie by celý priebeh schvaľovacieho procesu mohol trvať zhruba jeden a pol roka.

„Možnosť, že by neprišlo k dohode, si nepripúšťam,“ hovorí. Spomína aj niekoľko investičných spoločností, ktoré ho mali osloviť. Podobne hovoril už pred deviatimi rokmi v súvislosti s financovaním projektu zo strany slovenských i zahraničných bánk a vlani o záujme nových investorov.

Súčasťou projektu Yosaria Plaza sú aj komplikované súdne spory, najväčšiu pohľadávku má podľa informácií TRENDU stavebná spoločnosť Doprastav vo výške niekoľko miliónov eur. Navyše mala už dvakrát prebehnúť dražba pozemkov a nehnuteľností, ale nekonala sa. V budúcom projekte by sa podľa informácií TRENDU nejakou formou rád videl aj jeho súčasný majiteľ.

Nejednoznačná budúcnosť

Starosta hovorí o novom investorovi už od roku 2014, keď to konštatoval aj na bilborde pred komunálnymi voľbami. Na liste vlastníctva i v obchodnom registri naďalej figuruje I. Líška a jeho spoločnosti. D. Pekár dnes ako záujemcov spomína slovenskú skupinu Iuris či fínsky gigant YIT.

„Áno, zaujímame sa o tento projekt spolu so skupinou ďalších investorov,“ potvrdzuje pre TREND Pavel Bagin, jeden zo spolumajiteľov Iurisu. Podľa neho by finálne riešenie radi našli v najbližších mesiacoch, keďže sú v procese zaangažovaní už dlhšie.

Radek Pšenička, riaditeľ developerských projektov YIT Slovakia, iba konštatuje, že ich záujem nemôže potvrdiť ani vyvrátiť. Fíni sú však svojou veľkosťou i akvizičným apetítom logickým partnerom pre takýto veľký projekt. Nedávno získali Cvernovku či Bergamon.

Vzhľadom na aktuálny stav v projekte Yosaria Plaza a komplikovanosť celého územia či prebiehajúcich súdnych procesov je však podľa predpokladov TRENDU nepravdepodobné, že sa projekt v najbližšom čase pohne vpred.

Nákupný chrám

Yosaria Plaza sa po otvorení malo stať najväčším nákupným komplexom na Slovensku s predajnou plochou stotisíc štvorcových metrov. Jeho súčasťou mali byť okrem 250 obchodov aj supermarket, kaviarne, reštaurácie a kancelárske priestory s najvyšším štandardom. Malo tu byť aj relaxačné centrum, klzisko s klasickým ľadom a rozmermi 30 krát 15 metrov, 25-metrový bazén, sauny, masáže či soláriá. V podzemí centra malo byť 1 300 parkovacích miest.