Sporná petícia

Prima Park II nakreslený za nedávnou prestavanou budovou banky v smere na Jašíkovu ulicu oproti existujúcim panelákom mal mať vyše sto bytov na ôsmich podlažiach. Projekt sa však nepáči susedom, ktorí proti nemu protestujú aj petíciou odovzdanou mestskej časti. Podľa starších informácií sa im nepozdáva zahustenie lokality i problém s parkovaním.

Nedávno samospráve pribudla petícia za výstavbu projektu. Odporcovia však argumentujú, že zberatelia podpisov za výstavbu Prima Parku II zavádzajúco spájali tento projekt so zanedbaným územím bývalého obchodného domu Prior. Vďaka tomu mohlo byť ľahšie získať podpisy, keďže aktuálny stav pozastaveného projektu Yosaria Plaza prekáža mnohým.

„Oslovil ma mladý človek na ulici, či by som nepodpísal petíciu za výstavbu bytového domu a ukázal mi fotky skeletu OD Ružinov so slovami, že tu žijú bezdomovci a ľudia by boli radi, ak by tu stál nový dom. Skoro som to podpísal, avšak v hlavičke petície bolo napísané, že ide o petíciu za výstavbu obytného domu Prima Park,“ hovorí obyvateľ Ružinova Miroslav Pagáč.

Pre TREND pripájajú odporcovia výstavby aj fotografie petičných hárkov, kde sú okrem vizualizácií Prima Parku II zábery aktuálneho stavu zóny „Hirošima“, čo je opustený pozemok po OD Ružinov pod plánovaným projektom Yosaria Plaza.

Prima Park II v Ružinove zmenšili, susedom sa nepáči

Prima Park - druhá etapa Zdroj: Cresco Ružinov

„Keď som opäť stretol slečnu pri štrkoveckom jazere, ktorá takisto naháňala podpisy, už medzi obrázkami chýbala ukážka novostavby. Zrejme bolo príliš nápadne a rozoznateľné, že maketa novostavby je na inom mieste ako spomínaný OD Ružinov, ale obrázky so skeletom OD Ružinov mala vedľa petície - nakoľko práve tie ukazovala ako predmet petície,“ dodáva.

„Petícia za výstavbu projektu bola organizovaná majiteľmi nových bytov v Prima Park I a boli v nej jednoznačne pomenované jej ciele a dôvody. Podpísalo ju 6 894 občanov. Akúkoľvek pochybnosť o jej texte je potrebné považovať za účelovú dezinterpretáciu,“ reaguje Martin Šechny, konateľ investorskej firmy Cresco Ružinov z Cresco Invest (Cresco Group, developer Slnečníc a Troch veží, je odlišná firma - pozn. red.).

Zatarasené parkovisko

Koncom vlaňajška sa spor medzi obyvateľmi a developerom vyostril aj kvôli zataraseniu parkoviska. Ľudia z okolitých domov totiž dlho parkovali na pozemku vo vlastníctve investora, kde má sčasti vyrásť Prima Park II a parkoviská pre novostavbu. Vlani v decembri však investor prístup na svoj pozemok zatarasil a ostal tu odkaz o tom, že po dokončení výstavby bude opäť prístupný obyvateľom.

Podobný scenár sa odohrával aj na inom mieste v Ružinove, na Palkovičovej ulici. Investor, ktorý chcel stavať bytovku na existujúcom parkovisku zablokoval prístup na tento pozemok a desiatky áut museli parkovať inde. Prístup cez uzamknutý vjazd mal len ten, kto investorovi podpísal súhlas s výstavbou. Spor sa v roku 2012 skončil dohodou so starostom, ktorý developerovi ponúkol pozemok neďaleko.

Menej bytov

Podľa investora dvojku Prima Parku medzičasom zmenšili a najvyššie obytné podlažie nahradilo ustúpené. Počíta sa s 89 bytmi, čo je o dvadsať jednotiek menej, 173 garážovými státiami a 43 miestami na povrchu.

„Okolitým obyvateľom ponúkneme 43 vonkajších verejných parkovacích miest a 10-percentnú zľavu na kúpu parkovacích státí v garáži,“ dodáva konateľ. Podľa neho obyvatelia požadovali 90 miest zdarma a 50-percentnú zľavu na podzemné parkoviská.

Dokopy žiadali 17 bodov, z čoho investor podľa vlastných slov splnil dvanásť a ďalšie tri čiastočne. Hovorí aj o zmene vjazdu do garáží, vylúčení parkovania v blízkosti Papánkovho námestia, novej občianskej vybavenosti a verejne prístupnému zelenému vnútrobloku.

„Pri veľmi optimistickom vnímaní celej situácie si vieme predstaviť začiatok výstavby v prvom polroku budúceho roka 2016 a následné ukončenie do 18 mesiacov od zahájenia realizácie,“ hovorí M. Šechny. Mestská časť má v súčasnosti obe petície, hlavné mesto v minulosti vydalo nesúhlasné stanovisko.

Prima Park II v Ružinove zmenšili, susedom sa nepáči

Prima Park - aktuálny stav Zdroj: Cresco Invest

Dokončili na jar

Prvá etapa Prima Parku je dokončená od jari tohto roka, vznikla kompletnou rekonštrukciou staršej osempodlažnej budovy VÚB za Domom kultúry Ružinov.

Namiesto administratívnych priestorov pribudlo 48 bytov prevažne menších výmer v cenách od 1 800 po 1 900 eur/m2 vrátane DPH. Pri súčasnom dopyte po novostavbách sa všetky byty relatívne rýchlo vypredali.

Cresco Invest Group je developerská firma stojaca napríklad za projektom Forest Park na bratislavskej Mokrohájskej ulici či rekreačným rezortom vo Vojke nad Dunajom, kde vzniklo niekoľko desiatok chát a domov.