Na Slovensku chýbajú tisíce nájomných bytov a k výstavba tých štátnych ešte ani nezačala. Do hry tak vstúpili developeri, ktorí sa rozhodli ísť do projektov s dlhodobým prenájmom, píše Finweb Hospodárskych novín.  

„Koncept Build to rent spočíva v budovaní súkromného nájomného sektora so zámerom prenajímania všetkých bytových jednotiek súkromným nájomcom,” vysvetľuje ekonomický web a dodáva, že väčšinou ide o budovy, ktoré disponujú viac ako 300 bytmi. Ako príklad uvádzajú poľský projekt RESI4RENT v Gdansku, ktorý ponúka 301 jedno- a dvojizbákov s rozlohami od 29 do 49 metrov štvorcových či maďarský Bárd Apartments v Budapešti s 256 apartmánmi od 36 do 98 metrov štvorcových.  

V Bratislave prevádzkuje developer Lucron napríklad Urban Residence na Račianskej ulici, kde sa za jednoizbový byt platí nájom vrátane energií od 550 do 600 eur. Iným projektom je Arboria v Trnave, kde Lucron spolu s investorom Kooperativa poskytuje na prenájom 51 bytových jednotiek.  

Developer zároveň chystá aj projekt komerčného nájomného bývania, kde by sa okrem bytov mali nachádzať aj spoločné priestory ako coworking, kuchyne, terasy či fitnes.  

O projektoch nájomného bývania uvažuje aj J&T Real Estate. „Súvisí to aj s tým, ako mladé generácie nazerajú na svet, a pomerne veľká časť nepovažuje za prioritu svoje bývanie vlastniť,” vraví pre Finweb výkonný riaditeľ Pavel Pelikán.  

Peter Porubský, senior PR manažér portálu Nehnuteľnosti.sk, hodnotí projekty nájomného bývania ako atraktívne pre developerov „len v prípade, že sa cena ich nájomného bude blížiť trhovej cene. Ak by však šlo o masovú výstavbu, tak by sa mohla pohybovať pod trhom alebo blízko priemeru,” uzatvoril Porubský. 

Ďalšie dôležité správy

Zateplovanie domov
dom
panelak
bytovka
zateplovanie
stavebnictvo
izolacia
praca
murar
robotnik
peniaze
setrenie
stavba
stavenisko
3.4.2009 Bratislava
foto: Michal Smrcok
pôvodný súbor:IMG_foto MICHAL SMRCOK_41392.JPG
Neprehliadnite

Lacné a neodborné stavebné práce sa môžu nakoniec predražiť na opravách