Najvyššie poschodie kontroverzného manhattanského mrakodrapu známeho ako „432 Park Avenue“ sa dostalo na trh v pondelok. Za luxusný byt pýta jeho majiteľ 169 miliónov dolárov, čím sa dostal do rebríčka najdrahších na Manhattane.

Apartmán pod strechou so šiestimi spálňami, siedmimi kúpeľňami a dvoma technickými miestnosťami sa nachádza na 96. poschodí štíhlej budovy, ktorá si získala povesť vŕzganím, zatekaním a konštrukčnými chybami, píše denník New York Post.

Predávajúci napriek tomu dostal niekoľko ponúk predtým, ako uviedol na trh nehnuteľnosť s rozlohou 767 metrov štvorcových, uviedol realitný maklér Ryan Serhant. Ponuky však predajcu evidentne nepresvedčili. „Uvedením na trh sme chceli maximalizovať hodnotu nehnuteľnosti,“ povedal Serhant.

Veľkorysý s luxusnou výbavou

Luxusný byt s veľkorysým pôdorysom nechal majiteľ opätovne zrekonštruovať. Záujemcu ohúri nábytkom Fendi, Bentley a Hermès, zbierkou umeleckého umenia, podlahami z bieleho duba s fragmentmi kostí, špičkovými povrchovými úpravami a knižnicou, uvádza sa v ponuke. Video, ktoré apartmán predstavuje, nájdete tu.

A presvedčiť potenciálneho zákazníka musí, keďže pýta takmer dvakrát toľko, čo kupujúci zaplatil pred piatimi rokmi. Saudský maloobchodný a realitný miliardár Fawaz Al Hokair ho totiž kúpil v roku 2016 za 87,7 milióna dolárov.

Ak by sa penthouse za požadovanú sumu aj predal, bol by to druhý najdrahší známy predaj nehnuteľnosti v New Yorku. Najdrahší dom v USA - byt na 220 Central Park South - kúpil v januári 2019 za 238 miliónov dolárov správca hedžového fondu Ken Griffin.

Existuje iba jeden 432 Park Avenue

Čo robí z tohto strešného apartmánu najlepší byt na Manhattane? Serhant povedal, že je to budova. „Ktokoľvek môže mať veľký byt alebo mať niekde celú plochu.  Ale na 432 Park Avenue je iba jeden strešný byt,“ uviedol Serhant a dodal, že 432 Park Avenue je jedným z najlepších výtvorov na svete.

Reputácia 432 Park Avenue však nebola vždy pozitívna. Majiteľom bytov robia starosti praskanie, zatekanie a pravdepodobné chyby v stavbe . Niektorí návštevníci budovy uviedli, že boli vydesení jej kývaním.

432 Park Avenue. Za byt na najvyššom poschodí pýtajú 169 miliónov dolárov.
Zdroj: FB 432 Park Avenue
432 Park Avenue. Za byt na najvyššom poschodí pýtajú 169 miliónov dolárov.

Byty v mrakodrape majú masívne dubové podlahy, vysoké stropy a okná od podlahy po strop. Kuchyne majú mramorové podlahy a dosky, bezšvové biele, lakované skrinky a špičkové spotrebiče Miele vrátane dvojitej rúry, dvojitého umývadla, chladiča na víno a dvojitých umývačiek riadu. Niektoré majú zabudovaný kávovar na espresso, uvádza web 432 Park Ave.

Najvyššie tržby v budove pochádzali od anonymného kupca v roku 2019, ktorý kúpil tri jednotky na 92. a 93. poschodí za 91,12 milióna dolárov.

A budova sa opäť dostala na titulné stránky, keď vtedajší pár Jennifer Lopez a Aaron Rodriguez predali v roku 2019 svoj apartmán s rozlohou 371 metrov štvorcových za 15,75 milióna dolárov.