Celý príbeh o nezvyčajnom súboji mníšok a developera sa začal písať v roku 2004. Práve v tom čase predstavila spoločnosť Ento, za ktorou stála investičná skupina Penta projekt s pracovným názvom Polyfunkčný súbor Povrazy. Miestni poslanci ho uvítali, keďže „kolonizoval“ zanedbanú časť sídliska.
„Polyfunkčný súbor Povrazy je riešený na území, ktoré nám znehodnocovalo a ohrozovalo životné prostredie. Pôvodne sa uvažovalo podľa územného plánu, že sa tu postaví len súbor občianskej vybavenosti. Po zmene územného plánu sa schválila aj výstavba bytov,“ hovoril pre denník Korzár vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia Viliam Guľa. Sídlisko KVP sa tak malo rozrásť o 250 bytov a ďalších 200 lôžok v ubytovniach a hoteloch.
Ohrozenie kláštora
Kým poslanci boli projektom nadšení, v kláštore Rádu bosých karmelitánok zavládlo zdesenie. V tomto prípade však nezostali len pri modlitbách, ale pustili sa do boja za zachovania svojho súkromia a intimity. V tejto súvislosti je dôležité pripomenúť základy, na ktorých rád funguje.
Kláštor si Rád bosých karmelitánok zriadil v Košiciach v roku 1995 a funguje na princípe prísnej klauzúry, ktorá je založená na úplnom odrezaní od svetských vecí. Kontakt so svetom môžu obvykle udržiavať len dve až tri na to určené sestry. Tie nakupujú, vybavujú poštu či komunikujú pri potrebných veciach
Život v kláštore tohto rádu podlieha prísnym pravidlám. „Jednou z foriem nášho relaxu je aj fyzická práca v záhrade. Máme veľkú záhradu, takže roboty je dosť, aj pohybu. A tiež všetky domáce práce si robíme samy. Cez veľké rekreácie (to sú niektoré sviatočné dni, keď môžeme slobodne rozprávať), si niekedy zahráme v záhrade aj loptové hry, alebo sa v zime posánkujeme,“ vysvetľovala pre portál Zasvätený život princípy fungovania Rádu bosých karmelitánok v Detve jedna z jeho sestier.
Izoláciou od okolitého sveta umožňovala kláštoru v Košiciach aj jeho poloha. Okolo neho totiž neboli žiadne stavby. Zmeniť to mal až projekt Povrazy. Poslanci na tento problém mysleli a už v roku 2004 prijali potrebné opatrenia. „Uznesením poslanci prijali, že na západnej časti obytných domov nebudú okná ani balkóny a obe strany súhlasili s tým, že medzi súborom a kláštorom sa vybuduje protihluková nepriehľadná bariéra. Taktiež v prvej línii od kláštora budú maximálne dvojpodlažné budovy, v druhej línii trojpodlažné a v tretej línii štvorpodlažné,“ dodal V. Guľa.
Niekoľkoročné odkladanie
Karmelitánky sa avšak s takýmito ústupkami neuspokojili. Rokovania sa následne predlžujú, projekt prekresľuje. Na sídlisku má podľa nových plánov vyrásť 318 bytov v desiatich blokoch. Na podporu mníšok sa postavili aj miestni veriaci, ktorý zorganizovali protestné zhromaždenie. „Toto je systematická likvidácia karmelitánskeho kláštora, veľmi rafinovaná. Keď to postavíte, mníšky budú musieť odísť do Detvy alebo do Poľska. Toto je obraz Slovenska? Mali by sme si ich chrániť. Máme facebook, zorganizujeme sa a budeme bojovať o to, aby tu sestričky mohli v pokoji nažívať aj ďalej,“ hovoril pre denník Korzár pán Múdry z Poľova.
Na protestoch sa zúčastnili asi tri stovky účastníkov. Apelovali hlavne na developera, aby prehodnotil svoje plány. „Odovzdajte odkaz majiteľom Penty, že aj oni sú Božími deťmi, aj keď si to možno neuvedomujú. A že aj oni môžu raz potrebovať pomoc sestričiek,“ odkazovali veriaci.
Pozemky, kde mal vyrásť projekt Polyfunkčný objekt Povrazy. Zdroj: Google Street View
K finálnej dohode došlo po vyše jedenástich rokoch. Hovorca investičnej skupiny Penta Investments v roku 2015 podľa denníka Košice dnes uviedol, že po dohode s mníškami a mestom znížili výšku budov tak, aby nebolo vidno do záhrady kláštora.
„Zmenšili sme aj celkovú obytnú plochu bytového komplexu z 28-tisíc metrov štvorcových na 19-tisíc metrov štvorcových, klesol tiež počet bytov z 320 na 220,“ informoval Tóth. Spokojné boli aj samotné mníšky. „Investor výstavby obytného súboru Povrazy splnil požiadavky sestier karmelitánok a znížil výškovosť stavieb na vyhovujúcu úroveň,“ vyjadrila sa Jana Burdová z rádu karmelitánok.
Opäť na stole
Projekt je v Košiciach znova aktuálny. Už ho však nepripravujú finančníci z Penty. Časť pozemkov pod pripravovaným projektom kúpila spoločnosť Labaš, ktorá by tu chcela stavať dvojičku projektu Veža Euphoria. Jej súčasťou má byť supermarket.
Aj v tejto súvislosti sa rozbehli povoľovacie procesy. Aj keď stavba nebude v úplnom susedstve kláštora, jej výška môže opäť rozbehnúť diskusiu o jej podobe. Oproti pôvodným plánom je však výrazne menšia a ponúkne len 82 bytov.