Investičná spoločnosť Vienna Gate 1, a.s.  začala vlani na pozemku s rozlohou zhruba 9600 m2 stavať polyfunkčný komplex s názvom Vienna Gate. Vežiaky budú stáť v bratislavskej mestskej časti Petržalka na pravom brehu Dunaja na Kopčianskej ulici neďaleko petržalskej železničnej stanice a hranice s Rakúskom.

„Spoločnosť odhaduje, že do projektu investuje 1,6 miliardy korún,“ hovorí pre eTREND marketingová manažérka Vienna Gate Dana Páterová. Developerom projektu a jeho spolumajiteľom je firma MEI Slovakia, a.s., bývalá Slovensko-holandská investičná spoločnosť. Tá patrí do holandskej investičnej skupiny Central Europe Group.

Viedenskú bránu tvoria dve vežové budovy natočené do tvaru otvárajúcej sa brány tak, aby si ich obyvatelia nepozerali priamo do okien. Budú ich tvoriť 78-metrový apartmánový dom Viedeň s 23 podlažiami a celkovou podlahovou plochou približne 36-tisíc m2 a 16-podlažný 56-metrový bytový dom Brána s celkovou plochou 27-tisíc m2.

Vienna Gate – dve veže s vlastným korzom

Apartmány a byty sa predávajú za ceny zhruba 50 tisíc Sk/m2, pričom horné poschodia sú drahšie, ako spodné. Začali sa ponúkať až v druhej fáze, ale už za vyššiu cenu približne 60 tisíc Sk za štvorec.

Výškové budovy budú vystupovať z trojpodlažnej časti, ktorej prízemie by malo slúžiť ako korzo s obchodmi a gastronómiou. Na takmer 17-tisíc m2 nižšieho bloku sa budú nachádzať reštaurácie, kaviarne, banky, notársky úrad, advokátska kancelária, fitness, zubná ambulancia, detský park či iné služby.

Prenajímateľná plocha by mala dosiahnuť 13,6-tisíca m2, predajná plocha 9700 štvorcových metrov. 

Súčasťou komplexu bude tiež dvojposchodové podzemné parkovisko s celkovou plochou zhruba 9600 m2 a umyváreň áut na prvom podzemnom podlaží.

„Pod budovami tak vznikne 340 parkovacích miest,“ hovorí D. Páterová. Prístup k nim bude zabezpečený výťahmi z obytných priestorov. Investor zamýšľa vybudovať v blízkosti Vienna Gate aj krytú ľadovú plochu, futbalové ihrisko, či tenisové kurty. 

V 23-poschodovom dome Viedeň vznikne 162 apartmánov s rozlohou od 49 do 175 m2, z toho väčšina jednoizbových. Ich cena sa pohybuje zhruba od 2,5 do 12 miliónov korún vrátane DPH.

Na najvyššom poschodí budovy sa bude nachádzať vyhliadková kaviareň, prístupná aj verejnosti. Súčasťou tohto domu budú aj priestory určené na obchodné stretnutia, rýchly internet či nadštandardné služby recepcie od možnosti objednania si raňajok až po čistenie šatstva.

Rezidenčný dom Brána so svojimi 16 poschodiami ponúkne 120 bytov s rozlohou približne od 43 do 160 m2, poväčšine dvojizbových. Cena za byt je v tomto prípade od 2,3 do 10 miliónov korún.

Aj tento dom poskytne 24-hodinovú recepciu, chladenie vnútorných priestorov, či vysokorýchlostné pripojenie na internet s možnosťou vybrať si poskytovateľa. Obyvatelia domu budú môcť na poslednom poschodí takisto vystúpiť na vyhliadkovú terasu.

Podľa D. Páterovej je v súčasnosti dokončené druhé podzemné podlažie, prvé je práve vo výstavbe a ukončiť by ho mali v najbližších týždňoch. Koniec výstavby celého komplexu je naplánovaný na august 2008.

Vizualizácia – Vienna Gate