Projekt priniesol 71 dotovaných nájomných bytov, z toho 24 smart bytov. Ide o nový koncept mesta Viedeň na budovanie cenovo dostupného bývania. V plánovaní alebo výstavbe je 2 800 takýchto bytov.

„Smart znamená kvalitné bývanie, ktoré je moderné, vhodné pre každodenné využitie a cenovo výhodné,“ charakterizuje viedenský mestský radca pre bývanie Michael Ludwig. Smart byty sú určené najmä pre singles, páry a rodiny, ktoré potrebujú súrne bývanie.

Dodáva, že vzhľadom na demografický vývoj a čoraz premenlivejšie ekonomické podmienky vo svete Viedeň presadzuje výstavbu obzvlášť dostupného bývania. Mesto na jeho získanie čoraz častejšie využíva aj prestavbu starých objektov.

Projekt je výhodný rovnako pre prevádzkovateľa nákupného centra ako aj pre mestskú časť. Znamená šetrenie miesta a efektívnejšie využitie garáží obchodného komplexu. Vznikol vďaka spolupráci mesta, Auhof-Centra a inovatívnej stavebnej spoločnosti WBV-GPA.

Radnica poskytla dotáciu vo výške 3,3 milióna eur a Auhof-Centrum uvoľnilo miesto na výstavbu. Stavebník naprojektoval štvorhranú stavbu s veľkorysým vnútorným dvorom s parkom a detským ihriskom.

Vo Viedni dokončili byty na streche nákupného centra

Bývanie na streche Auhof-Center Zdroj: Auhof-Center

Byty sú jedno- až trojizbové s priemernými výmerami od 53 do 77 štvorcových metrov. Až polovicu ponuky tvoria trojizbové byty, je tu aj niekoľko mezonetov a štartovacích bytov.

Obyvatelia majú okrem vlastných balkónov k dispozícii aj dve spoločné terasy a spoločenskú miestnosť. Na schodisku je priestor pre odkladanie detských kočíkov aj bicyklov. V podzemnej garáži je vyhradených 75 miest.

Za nájomné byty zaplatia obyvatelia 325 eur za štvorcový meter z vlastných prostriedkov a mesačné nájomné sa začína od 7,39 eur/m2. Na smart byty stačí na začiatok 59,88 eura/m2 a mesačne od 7,50 eura/m2.

Byty odovzdali obyvateľom začiatkom júla. Prestavba nákupného centra sa začala vlani v januári a otvorená bola v novembri. Vďaka investícii vo výške 35 miliónov eur sa Auhof-Centrum zväčšilo na 48-tisíc m2 prenajímateľnej plochy s vyše 140 obchodmi.