Po tom, čo developer Finep rozmrazil dostavbu projektu Premiére, predstavuje ďalšie plány v predmetnej lokalite. Na rohu Šancovej a Beskydskej ulice navrhol stavbu polyfunkčného objektu občianskej vybavenosti, ktorá má vyplniť nevyužívané územie pokryté náletovou zeleňou.

Trojuholníkový pôdorys 

Objekt má mať trojuholníkový pôdorys a má pozostávať z troch podzemných a piatich nadzemných podlaží. Na prvom podzemnom a prvom nadzemnom podlaží majú byť situované prenajímateľné komerčné priestory so vstupom priamo zo Šancovej ulice.

K vežiaku na Šancovej prilepí developer Finep druhý projekt

Endlicher House Zdroj: EIA/Finep Premiére

Na rovnakých podlažiach majú byť umiestnené aj garážové stojiská, ktoré majú vyplniť aj priestor na druhom a treťom podzemnom podlaží. Vstup do nich je riešený cez susedný projekt Premiére. Objekt má pritom obsluhovať 40 parkovacích miest.

Dvadsiatka apartmánov

Na druhom až piatom nadzemnom podlaží majú byť umiestnené jednotky prechodného bývania. Celkovo chce investor vytvoriť 22 apartmánov a štúdií, ktoré má dopĺňať jeden komerčný priestor. „Skladba ubytovacích jednotiek pozostáva z jednoizbových štúdií, dvojizbových, trojizbových a štvorizbových apartmánov. V návrhu je štruktúra bytov založená v prevažnej miere na optickom prepojení kuchyne s obývacou izbou,“ píše sa v zámere.

So začiatkom stavebných prác počíta developer v druhom štvrťroku budúceho roka. Výstavba by mala byť ukončená do konca roku 2019. Celkové náklady na realizáciu vyčíslil na 1,7 milióna eur. Developer pritom poukazuje na to, že sa celý projekt oproti pôvodným plánom zmenšoval.

Zmena dopravy

Zaujímavosťou je, že projekt predpokladá zmenu organizácie dopravy v okolí. „Na Beskydskej ulici dôjde k zmene organizácie dopravy z jednosmernej ulice na čiastočne obojsmernú ulicu a to v úseku od vjazdu–výjazdu do objektu až po križovatku Čajákova–Beskydská,“ píše sa v zámere. Práve presmerovanie dopravy na Beskydskú ulicu sa stretlo s nevôľou tamojších obyvateľov, ktorí sa obávajú neúmerného dopravného zaťaženia.

K vežiaku na Šancovej prilepí developer Finep druhý projekt

Endlicher House Zdroj: EIA/Finep Premiére

Finep ohlásil reštart skeletu na Šancovej ulici koncom roka 2015. Napriek protestom a petíciám sa developer rozhodol zrealizovať 23-podlažnú verziu, ktorá v lokalite výrazne vyčnieva nad okolitou výstavbou. Predaj bytov v projekte spustil na jar. Pri uvedení sa priemerné ceny pohybovali od 2 529 do 2 619 eur za štvorcový meter. Napríklad najlacnejšou jednotkou bolo jednoizbové štúdio s rozmerom 44,3 štvorcového metra. Developer zaň pýtal necelých 121-tisíc eur.