Envirorezort, Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) pripravili schému, ktorá zjednoduší dostupnosť úverov pre obnovu rodinných domov z plánu obnovy. Výzvu tak spraví atraktívnejšou pre nízkopríjmových obyvateľov.

Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) a riaditeľ SAŽP Michal Maco. Inštitúcie spoločne uzavreli memorandum o porozumení pri realizácii obnovy rodinných domov.

Energetická obnova

Na obnovu rodinných domov má ísť vyše pol miliardy eur. Počíta sa s energetickou obnovou 30 000 domov. V tejto súvislosti bude potrebná finančná spoluúčasť zo strany domácností. Záujemcovia o obnovu rodinných domov však budú podľa Budaja zvýhodnení tým, že slovenské banky dostanú podporu vďaka EBOR.

Martin Krištoff, finančný analytik spoločnosti HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s.
Neprehliadnite

Pandémia jasne ukázala a nastavila moderné trendy v investovaní

Vďaka podpísanému memorandu pomôže európska banka pri využití komerčného financovania od partnerských súkromných bánk vo výške až 100 miliónov eur.

Štát tak bude preplácať prostredníctvom plánu obnovy určitú časť nákladov na rekonštrukciu. „Majitelia nerenovovaných domov budú môcť urobiť so štátom dohodu, obsahujúcu plán na premenu svojej nehnuteľnosti na kvalitný dom pre 21. storočie,“ poznamenal minister.

Čo najširšie spektrum ľudí

SAŽP chce spolu s ministerstvom otvoriť výzvu obnovy budov čo najširšiemu spektru ľudí. „Chceme ísť do regiónov s nízkymi príjmami, chceme ju adresovať rodinám s nízkymi príjmami. Pre týchto prijímateľov môže byť problematická miera spolufinancovania," povedal Maco. Zároveň podotkol, že spolupráca s EBOR nijako nezaťaží štátny rozpočet.

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR v Bratislave 25. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sanácia envirozáťaží nemôže zostať na podnikateľoch, ktorí to nespôsobili, tvrdí Klub 500

Budaj predpokladá, že v prípade klasického domu sa jeho obnovou podarí ušetriť 80 percent energie. Chce, aby sa schéma obnovy rodinných domov stala trvalou podporou.

Zelená obnova rodinných domov sa má financovať z Plánu obnovy a odolnosti SR. Do ich komplexnej obnovy pôjde z miliardového balíka 528 miliónov eur.

Envirorezort preto pripravil projekt s názvom Zelené domy, ktorého ambíciou je podporiť minimálne 30 000 projektov obnovy rodinných domov. Zelená obnova rodinných domov bude zahŕňať celý komplex opatrení a bude ju zastrešovať SAŽP.

CEEC Budaj enviro
Neprehliadnite

Ján Budaj: Firmy môžu dostať z Envirofondu v tomto roku 11 miliónov eur