Realitné kancelárie bojujú znížením provízií

Na slovenskom realitnom trhu trvá slabá ponuka bytov, ktorá zaostáva za dopytom. Aj preto ceny nehnuteľnosti neustále rastú. Naposledy v druhom kvartáli poskočili, ako ukazujú dáta z Národnej banky Slovenska, skoro o 19 percent.

Na takomto trhu sa pohybuje množstvo realitných kancelárii. Od veľkých značiek po samostatných maklérov, ktorí sa snažia presadiť v silnej konkurencii aj cenou. Konkrétne znižovaním svojej provízie.

To, že sa na realitnom trhu sa začína cenová vojna, potvrdili viacerí realitní hráči. Nie je zatiaľ silná, ale najmä medzi malými hráčmi už cítiť nervozitu.

Pokiaľ realitná kancelária nevie bojovať ničím iným ako cenou, tak sa to určite deje. Kancelária, ktorá prináša služby s pridanou hodnotou pre svojich klientov, si svoju odmenu vie určite obhájiť, tvrdí spolumajiteľ realitnej kancelárie Herrys Filip Žoldák. Znižovanie provízie pod istú hranicu automaticky znamená nižšiu kvalitu služieb. 

Ilustračné foto novostavby bytoviek v Bratislave
Na obr. Bytový komplex v Slnečnice v petržalke
Neprehliadnite

Realitky sa začínajú biť o klientov aj znižovaním provízii

Požiadavky samosprávy k developerovi Nového Istropolisu

Developer Immocap, ktorý plánuje postaviť v Bratislave – Novom Meste polyfunkčný projekt Nový Istropolis, čelí požiadavkám novomestskej samosprávy. Ani nezačal stavať, ani búrať, ani nevie, či je táto lokalita vhodná pre Národné kultúrne a kongresové centrum, ani nevie, či dostane štátnu pomoc do výšky 60 miliónov eur.

Novomestský starosta Rudolf Kusý chce jasné záruky, že v rámci projektu bude stáť najprv nové kultúrno-spoločenské centrum.

Immocap reagoval, že od akvizície Domu odborov v roku 2017 verejne deklaruje zachovanie kultúrno-spoločenskej funkcie v území a zveľadenie lokality Trnavského mýta, ktorá roky chátra. Podmienky starostu registruje, po ich internej analýze je pripravený na diskusiu. Jej zámerom bude priniesť najlepšie riešenie pre mestskú časť a celú Bratislavu.

Dom kultúry Istropolis v Bratislave
Neprehliadnite

Bratislavské Nové Mesto pritvrdilo. Žiada Immocap postaviť najprv kultúrno-spoločenské centrum

Penta postaví stovky bytov v Prahe

V českom hlavnom meste má v roku 2025 pribudnúť nová štvrť v Prahe 4. Vznikne na mieste brownfieldu – Nuselského pivovaru, kde Penta Real Estate (RE) postaví nových 400 bytov. V pamiatkovo chránených budovách pivovaru bude ďalších 70 bytov, vrátane atypických. Takéto byty prepoja niekoľko poschodí historickej budovy.

V bývalom pivovare bude aj reštaurácia a obchodná pasáž. Developer má stavebné povolenie a začína s prácami na rezidenčnej časti projektu, ktorú nakreslilo architektonické štúdio Chybík+Krištof.

Naprázdno nevyjdú ani verejné priestory pre Pražanov. Pribudne malé námestie a most nad potokom Botič. Penta so samosprávou Prahy 4 zrejme vypíše súťaž na sochu legionárskeho generála Karla Kutlvašra.

Podľa názoru developera na realitnom trhu v Prahe ročne chýba 10-tisíc bytov v novostavbách. Od roku 2023 bude v Českej republike platiť nový stavebný zákon.

Nuselský pivovar
Neprehliadnite

Penta postaví na brownfielde v širšom centre Prahy štvrť so 400 bytmi. V meste nie je nováčikom

Komplex Nivy otvoria približne koncom tretieho kvartálu

Stavebné práce na novej autobusovej stanici v komplexe Nivy na ulici Mlynské nivy v Bratislave sú vo finále. Terminál bude letiskového typu s 36 nástupiskami, siedmimi výstupiskami a 86 stojiskami pre autobusy s bezbariérovým prístupom. Na autobusovú stanicu sa po jej otvorení cestujúci dostanú nepretržite.

Priestory stanice budú v podzemí a na prvom podzemnom podlaží. Cestujúci môžu priamo na tomto podlaží zájsť aj do obchodov, drogérie či prevádzky s rýchlym občerstvením. Na stanicu sa bude dať dostať pešo, bicyklom i autom.

Pre vjazd autom do Nivy centra bude potrebné použiť hlavný kruhový objazd prístupný z ulice Mlynské nivy, ktorý vodičov nasmeruje na parkovisko na druhom podzemnom podlaží. 

Otvorenie komplexu Nivy na Mlynských nivách plánuje spoločnosť HB Reavis ku koncu tretieho kvartálu tohto roka. Projekt má byť kombináciou medzinárodného autobusového terminálu, nákupného centra, tržnice a výškovej administratívnej budovy.

Budova stanice Nivy v Bratislave, pohľad na strechu
Neprehliadnite

Práce na novej bratislavskej autobusovej stanici v komplexe Nivy sú vo finále

V Česku stúpajú ceny starších bytov

Ceny starších domov a bytov v Česku stále rastú a prinášajú nové cenové rekordy. Napriek tomu údaje naznačujú, že zdražovanie by sa mohlo v budúcich mesiacoch trochu spomaliť. Vyplýva to z kvartálnych hodnotení serveru Bezrealitky.cz.

Cena bytov v hlavnom meste vzrástla medziročne o 12 percent a už prekročila hranicu 110-tisíc korún českých (4 300 eur) za štvorcový meter.

Rast pokračoval aj v Brne a okolí, uviedol server novinky.cz. Brnenské byty zároveň v súčasnosti dražejú rýchlejšie než pražské, a to medziročne o 18 percent. Ešte výraznejšie vzrástli ceny bytov v Stredočeskom kraji, až o 19 percent.

Zdražovanie sa bude v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne týkať aj nájomného bývania. Viac než rok trvajúci pokles sa zastavil a ceny v súčasnosti začínajú opatrne rásť.

Priestranný 4-izboivý byt je dôkazom, že minimalizmus má svoje čaro.
Neprehliadnite

Ceny starších bytov v Česku lámu rekordy, očakáva sa spomalenie

Cena pre slovenský architektonický ateliér

Slovenský projekt premeny normalizačnej budovy školy v Bratislave uspel na medzinárodnej súťaži Iconic Awards 2021. Ateliér Kleinert Creative House získal cenu Innovative architecture v kategórii Interiér: Občianske budovy/kultúra/vzdelávanie a následne titul „best of best“.

Cieľom bolo vytvoriť manuál, ako systémovo pristupovať k rekonštrukciám najmä typizovaných škôl. Architekt a autor projektu Oliver Kleinert uviedol, že kvalitná rekonštrukcia vydrží dlho a je zásadná nielen pre každodenný život detí a pedagógov, ale aj pre šetrenie verejných financií a práce.

Slovenský projekt premeny školy uspel v medzinárodnej súťaži Iconic Awards
Neprehliadnite

Slovenský projekt premeny školy uspel v medzinárodnej súťaži Iconic Awards

Zelené strechy v Trnave

Jedným z regulatívov na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy, ktoré platia na území mesta Trnava je povinnosť stavebníkov osádzať zelené strechy na budovách a zabezpečiť zadržiavanie zrážkovej vody. Opatrenia na zmiernenie dosahov patria k prioritám samosprávy.

Stratégiu adaptácie mesta na vlny horúčav prijala samospráva v roku 2015. V rámci stratégie bol vypracovaný adaptačný plán s niekoľkými programami ako tienenie či ochladzovanie verejných priestranstiev.

Mesto sa ho rozhodlo postupne napĺňať a zohľadňuje to nielen pri vlastných projektoch, ale aj pri regulatívoch územného plánu pri ostatných investoroch.

Manažment dažďovej vody uplatňuje Trnava najmä pri obnovách verejných priestorov. Pri revitalizáciách detských ihrísk, školských areálov či vnútroblokov používa priepustné povrchy a vsakovacie zariadenia. 

Zelené strechy
Neprehliadnite

Trnava požaduje od stavebníkov osádzať zelené strechy