V Slovenskom Grobe sa začal stavať ďalší veľký projekt v tejto časti okolia Bratislavy. Obytný komplex Šúr na jar rozbehol výstavbu komunikácií a sietí, predaj domov a bytov sa má začať do leta. Celkovo by podľa dokumentov zverejnených štátnymi orgánmi malo v zóne vzniknúť takmer štyristo bytov a zhruba šesťsto rodinných domov. Prví obyvatelia by sa do lokality mali nasťahovať v roku 2011.
Pôvodným investorom 94635>projektu bola firma Schnabl Trading, za ktorou boli americkí a rakúski podnikatelia z firmy Meridian Development a slovenský Gefamin. Po vybavení stavebných povolení však vlani projekt predali bratislavskej firme ISI Groups. Tá má najväčšieho majiteľa v Taliansku, ide o firmu Building Invest z Ceseny.
Ďalšími podielnikmi sú slovenská skupina s talianskymi koreňmi Medea a dve luxemburské firmy, za ktorými je však pravdepodobne tiež kapitál z Apeninského poloostrova. Aj stavebné práce projektu Šúr vykonáva známa talianska stavebná skupina Scot Costruzioni.
Podľa pôvodného návrhu na území so 68 hektármi pri ceste z Vajnôr a Čiernej vody do Slovenského Grobu vyrastie samostatné mestečko s námestiami, kostolom, školou, poštou, športovými zariadeniami či reštauráciami a obchodmi. Náklady sa pred dvoma rokmi odhadovali na 150 miliónov eur.
Plánovalo sa 11 polyfunkčných domov s bytmi a službami, či obchodmi na prízemí a 14 obchodných budov. Tie by mali mať celkovo úžitkovú plochu takmer 15-tisíc m2. Polyfunkčné budovy sa mali stavať skôr popri ceste, rodinné domy v zadnej časti pozemku. V pláne bolo 88 domov v radovej zástavbe, 44 dvojdomov a štyristo samostatných rodinných domov.
Nový majiteľ projektu zatiaľ nezverejnil zmeny v projekte a predpokladá sa, že bude pokračovať podľa pôvodných zámerov. Medzičasom sa však okolo Slovenského Grobu, Čiernej vody a Chorvátskeho Grobu rozbehlo viacero podobných projektov.
Najďalej sú Monarská alej od Vary a Triangel od IUSA, do ktorých sa tento rok sťahujú prví obyvatelia. Na opačnej strane Slovenského Grobu začali stavať aj projekt Monari a v blízkosti sa chystajú aj Hájiček a Minor. V lokalite by tak postupne malo pribudnúť zhruba desať tisíc obyvateľov.
Foto - Peter Kremský