O výstavbe na tomto mieste sa hovorí už dvanásť rokov. Pôvodne sa počítalo s výstavbou zariadenia pre seniorov. Pred piatimi rokmi sa vtedajšia starostka bratislavského Starého Mesta Tatiana Rosová rozhodla presadiť výstavbu nájomných bytov. „Po viac ako dvoch desaťročiach samospráva mestskej časti po prvýkrát zabezpečí výstavbu bytového domu - nájomných bytov,“ konštatovalo sa v dôvodovej správe investičného zámeru.

Namiesto materskej školy

Stavať sa malo na pozemku bývalej materskej školy, ktorá bola v roku 2011 zbúraná. Na jej mieste mal vyrásť nájomný bytový dom s 24 bytovými jednotkami. Náklady na jeho výstavbu mali presiahnuť milión eur a mal rozšíriť možnosti ubytovania pre osoby, ktorých príjem neprekročí trojnásobok životného minima.

„Pozemok, na ktorom bude dom stáť, je v našom vlastníctve a verím, že už koncom budúceho roka odovzdáme kľúče novým nájomníkom,“ hovorila v lete 2013 T. Rosová. Pozemok prenajala developerskej spoločnosti Proxenta, ktorá mala dom postaviť do termínu, keď sa konali aj komunálne voľby a následne predať mestskej časti.

Dovtedy však stihla získať iba územné povolenie a starostka termín predĺžila. Súčasný starosta mestskej časti Radoslav Števčík hovorí, že sa mu s Proxentou podarilo mimosúdne dohodnúť a Staré Mesto vlani v lete prevzalo projekt tesne pred vydaním stavebného povolenia.

Zmena využitia

Stavebné povolenie pre nájomný bytový dom už bolo vydané a o pár dní bude právoplatné. „Medzitým sme pripravili projektovú dokumentáciu na Zariadenie opatrovateľskej služby. Ihneď, ako bude právoplatné stavebné povolenie, požiadame o zmenu účelu využitia stavby," vysvetľuje starosta.

Staré Mesto oprašuje realitný projekt, postaví bývanie pre seniorov

Zariadenie opatrovateľskej služby Palárikova Zdroj: Mestská časť Staré Mesto

So začiatkom výstavby počíta na prelome júna a júla tohto roku. Dovtedy mestská časť vo verejnom obstarávaní vyberie dodávateľa stavebných prác. Zariadenie bude financovať z vlastných zdrojov, náklady odhaduje na 2,7 milióna eur, očakáva však zníženie sumy vo verejnom obstarávaní.

Objekt bude mať štyri až päť podlaží a má v ňom vzniknúť 21 izieb pre 42 klientov. Súčasťou zariadenia majú byť aj opatrovateľské služby, práčovňa či kuchyňa, ktoré by mali slúžiť aj pre seniorcentrum na Podjavorinskej ulici. R. Števčík očakáva otvorenie do dvoch rokov.

„Dnes máme tri zariadenia na Vajanského, Paulíniho a Maróthyho, ktoré nahradíme pod jednou strechou. Z pohľadu štandardu socíálnych služieb je to veľký pokrok, pretože dnes sú tie zariadenia v bytoch," verí starosta.