Pred niečo vyše dvoma rokmi oslávil nedokončený skelet v Spišskej Novej Vsi okrúhle výročie. Od začiatku stavby ubehli už tri desaťročia. Základný kameň plánovaného mäsokombinátu položili ešte 16. mája 1985. Pôvodné plány hovorili o tom, že svoje brány otvorí do troch rokov. Na mieste mal vyrásť jeden z najväčších podnikov na produkciu mäsa a mäsových výrobkov v regióne.

Len na papieri

Zostalo však len pri plánoch. Svoje urobila aj zmena režimu, keď stavba zamrzla bez toho, aby bola následne konzervovaná. Areál s rozlohou niečo vyše 61-tisíc štvorcových metrov sa v nasledujúcich rokoch stal predmetom špekulácií, dohadov a rôznych biznis plánov.

Aj keď sa majiteľ areálu menil, posledných 15 rokov zostáva rovnaký. V roku 2002 ho získal v konkurze Milan Oslej a jeho firmy vlastnia areál aj dnes. Za ten čas pritom dostal ponuku na jeho využívanie. Ešte v roku 2005 chcelo v komplexe zriadiť mesto nový priemyselný park.

Spišské strašidlo mali premeniť na ekosídlisko, majiteľ ho teraz predáva

Areál nedokončeného mäsokombinátu v Spišskej Novej Vsi Zdroj: Google Street View

O ponuke rokovalo dokonca aj mestské zastupiteľstvo. A diskusia to bola naozaj búrlivá. Problémom bola najmä čiastka za prenájom, ktorú majiteľ pýtal.  „Žiadny normálny hospodár v tomto meste predsa nemôže prijať takéto podmienky. Mám informácie o tom, že táto nehnuteľnosť stála okolo 20 miliónov korún a my za jej nájom máme za 25 rokov zaplatiť 150 miliónov," uviedol podľa denníka Korzár na rokovaní poslanec Ľubomír Andrássy.

Na podmienky nakoniec poslanci nepristúpili, aj keď investor pripúšťal, že požadovaná suma nemusí byť finálna. „Je to všetko otázka dohody. Samozrejme, som prístupný ďalším rokovaniam," uviedol vtedy M. Oslej.

Megaprojekt 

V ďalších rokoch bolo okolo nedostavaného areálu ticho. O budúcnosti komplexu sa začalo opäť diskutovať pred troma rokmi, keď investor predstavil víziu prestavať areál na obytný komplex. „Naším cieľom je transformovať nedostavaný areál na obytný komplex, ktorý bude mať občiansku vybavenosť a priestor pre pracovné príležitosti,“ uviedol pre denník Korzár Peter Botek.

Spišské strašidlo mali premeniť na ekosídlisko, majiteľ ho teraz predáva

Vizualizácie projektu Stojan Zdroj: Spiš Invest

Išlo pritom o ambiciózny plán. V areáli malo vzniknúť ekosídlisko s 300 bytmi. „Prvá fáza bude zameraná na prestavbu objektov na byty, služby a sociálne zariadenia. V tomto areáli sa kedysi nachádzalo slovanské osídlenie a stredoveká dedina Stojan a my máme snahu navrátiť život do tejto lokality,“ informoval P. Botek.

Podľa jeho slov mali stavebné práce prebiehať od troch do desať rokov. Okrem troch stoviek malometrážnych bytov malo byť súčasťou areálu detské ihrisko, materská škôlka, obchody i doplnkové služby. Investor pritom počítal s tým, že v lokalite preinvestuje 30 miliónov eur.

Na predaj

Mesto bolo nápadom nadšené. Aj preto nerobilo problémy pri zmene územného plánu, ktorý odobrili poslanci jednohlasne ešte v roku 2015. Ústretový prístup poslancov však rozbehu projektu nepomohol. Aj rok po potrebných úpravách sa so zámerom projektu nič neudialo.

„Územné rozhodnutie, alebo im podobné stavebné rozhodnutia v ostatnom období stavebný úrad pre tento pozemok nevydal,“ uviedol pre spravodajský portál Spišská 24 vedúci oddelenia územného plánovania a stavebného poriadku Teodor Štubňa.

Celý areál je dnes na predaj. Spoločnosť Spiš Invest ho cez realitné kancelárie ponúka za 2,53 milióna eur. V samotnom inzeráte pritom tvrdí, že znalec ohodnotil hodnotu komplexu na 2,76 milióna eur. Samotné mesto však hovorí o tom, že projekt nepovažuje za živý.

„Pred troma rokmi prebiehali oficiálne rokovania, nepretavili sa do finálnej podoby,“ hovorí pre TREND Reality primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný. Podľa jeho slov zatiaľ v meste nevznikol nedostatok nových bytov, keďže výstavba prebieha vo viacerých projektoch. „V budúcnosti však túto otázku môžeme otvoriť,“ uviedol primátor. S investorom sa redakcii TREND Reality nepodarilo spojiť.