Odľahlé miesto, ťažký prístup a zlé cesty. Do takejto lokality sa rozhodli majitelia spoločnosti BBF elektro situovať svoj rekreačný rezort. Popri uvedených negatívach stavili na krásnu prírodu a pokoj. Za Porač parkom už nie je žiadna iné trvalé osídlenie, len Poráčska dolina a chaty.

Základom nová nádrž

Na to, aby prilákali turistov, nestavili len na hotel či ubytovanie v chatkách. Súčasťou areálu je welness centrum, športové ihriská, minigolf či malý pivovar. A svojho času aj lyžiarsky vlek, ktorý však bol posledné dve sezóny zatvorený pre spor s vlastníkom pozemkov. Práve s rozvojom lyžiarskych aktivít súvisia aktuálne kroky majiteľa strediska.

Úradom predložil zámer, podľa ktorého chce v stredisku vybudovať malú vodnú nádrž. Podľa predložených dokumentov sú náklady na realizáciu priehrady 300-tisíc eur. Majiteľ pritom upozorňuje, že nemá pomôcť len lyžiarskemu svahu. „Vodná nádrž nemá slúžiť len na potreby zasnežovania, v lete by mala lákať aj na rekreačné účely. Určite počítame napríklad s člnkovaním,“ hovorí pre TREND Reality riaditeľ spoločnosti BBF elektro Miroslav Bíroš.

Stavať by podľa predbežných plánov chceli začať na budúci rok. Na otázku, či bude lyžiarske stredisko otvorené už túto zimu, riaditeľ ešte nevedel odpovedať. Podľa jeho slov však vedia stredisko prevádzkovať aj bez sporných pozemkov.

Nová kongresová hala

Výstavba vodnej nádrže nie je jedinou investíciu, ktorú v Poráčskej doline chystajú. „Aktuálne pripravujeme projekt krytého zimného štadióna, ktorý by mal vytvoriť podmienky na celoročné korčuľovanie,“ prezrádza M. Bíroš. Možností športových aktivít má rozšíriť aj bežecké lyžovanie. „Tento rok sme dokončili trať pre horské bicykle, v pláne je aj vytvorenie bežkárskej trate,“ naznačuje riaditeľ.

Na Spiši pripravujú turistický magnet, stavať chcú jazero, zimný štadión i železničku

Rekreačné stredisko Porač park Zdroj: TREND Reality

Atrakciou pre deti má byť železnička. Keďže blízke okolie bolo známe banskou činnosťou, práve ju má propagovať. „Jej trať bude dlhá jeden kilometer, lokomotívu už máme pripravenú,“ hovorí M. Bíroš. Vyťaženosť počas celého roka má zabezpečiť aj rozšírenie možností kongresov. „Chceme k areálu pristavať kongresovú halu pre 200 až 250 ľudí. S tým bude súvisieť aj rekonštrukcia a zväčšovanie kapacity kuchyne,“ naznačuje.