Vláda stratila väčšinu, ale vysiela signál voličom novým programom v prospech rodín a strednej triedy vrátane ďalšej liberalizácie stavebnej legislatívy

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) sa po viac ako piatich rokoch vládnutia chystá opätovne obhájiť svoj mandát. Jej popularitu má posilniť program liberalizačných reforiem a budovania, ktoré by mali byť príťažlivé najmä pre strednú triedu.

Program s názvom „Poľská dohoda“ svojím rozsahom prekonáva európske plány obnovy a neuspokojuje sa iba s prostriedkami od EÚ. Do roku 2030 by sa mali  jeho náklady vyšplhať na vyše 142 miliárd eur.

Vzhľadom na voličskú základňu strany PiS (na foto je jej predseda Jaroslaw Kaczynski v strede, v popredí premiér Mateusz Morawiecki) na vidieku a v malých mestách sa prevažná časť reforiem zameriava na sociálnu a prorodinnú politiku.

Raj stavebníkov a developerov

Z navrhovaných reforiem sa môžu tešiť aj developeri. Jednou zo zásadných zmien vyplývajúcich z programu takzvanej „Poľskej dohody“ je zjednodušenie prístupu k bývaniu v duchu prorodinnej a pronatálnej politiky PiS.

Podporu majú dostať predovšetkým mladé rodiny, ktoré získajú nárok na štátnu garanciu vlastného vkladu pri hypotéke do výšky 100-tisíc zlotých (asi 21 800 eur). Na rodiny, ktoré žijú v sociálnych bytoch, sa bude vzťahovať nárok na dofinancovanie vo výške 160-tisíc zlotých (35-tisíc eur).

protest
Neprehliadnite

Stredná trieda pre každého. Poľsko sa pripravuje na reformy

Zjednodušiť sa majú stavebné konania. Stavebná legislatíva, pomerne liberálna v porovnaní so slovenskou, bude po novom umožňovať výstavbu malých rodinných domov do 70 štvorcových metrov bez stavebného povolenia.

Problém pre samosprávy

Zatiaľ čo developeri takéto kroky vítajú, samosprávy sa obávajú nekontrolovaného rastu a kolapsu príslušnej infraštruktúry. Zároveň avizujú, že navrhované zmeny v daňovom systéme výrazne znížia ich príjmy a budú mať okrem iného menej zdrojov na svoje investície.

Vláda na kritiku miest a obcí reaguje tvrdením, že reformný balíček zahŕňa viaceré opatrenia spojené s regionálnymi investíciami. Ďalej argumentuje, že znížené daňové zaťaženie sa do niekoľkých rokov odrazí na vyššej životnej úrovni obyvateľov, ktorá v konečnom dôsledku vykompenzuje výpadok príjmov samospráv.

Starostovia sa však obávajú, že investície z vládnych zdrojov nebudú zodpovedať potrebám jednotlivých regiónov a budú len ďalším prejavom centralizmu vládnej strany.

Veľké investície

Charakteristickým znakom vládnutia PiS sú infraštruktúrne investície, ktoré mnohí kritici označujú prívlastkom megalomanské.

V „Poľskej dohode“ kapitola s názvom Desaťročie rozvoja okrem iného sľubuje viac ako dvetisíc kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest, modernizáciu 15-tisíc kilometrov železníc, výstavbu desiatok obchvatov a rekonštrukciu štyritisíc škôl.

V hre sú však aj väčšie strategické projekty, z ktorých je najväčším výstavba centrálneho logistického uzla. Ide o návrh komplexu zloženého z veľkokapacitného letiska s cestnou a železničnou infraštruktúrou. Jeho cieľom je vytvoriť z Poľska vstupnú bránu pre nákladnú prepravu do Európy.

Andrzej Duda tlačová konferencia po fóre Iniciatívy troch morí
Neprehliadnite

Poľsku ide karta, ekonomika vzrástla v 2. kvartáli o rekordných takmer 11 percent

Finančne náročný projekt je zatiaľ len predmetom predprípravných konaní a polarizovanej verejnej diskusie. 

V návrhu plánovaných investícií v rámci Poľskej dohody sa nájdu aj atypické projekty. Tam patrí napríklad o výstavba stáleho sídla Kráľovskej opery či znovupostavenie zničeného kráľovského paláca wettinovskej dynastie vo Varšave.

Politická nestabilita

Ambiciózny plán z dielne PiS zatiaľ naráža na prekážku, ktorou je poľský parlament. Vládna koalícia prišla o krehkú väčšinu v dolnej komore po sporoch s menšou koaličnou stranou Dohoda bývalého vicepremiéra Jaroslawa Gowina.

Lídri strán sa rozkmotrili pre plánované zmeny v daňovo-odvodovom zaťažení a definitívny rozkol prišiel po hlasovaní o návrhu zákona obmedzujúceho pôsobenie súkromnej televízie TVN vlastnenej americkou Discovery.

Poľská vláda sa teraz musí spoliehať na ad hoc hlasy niekoľkých nezaradených poslancov. Vývoj v parlamente nevylučuje aj vyslovenie nedôvery vláde a predčasné voľby.

Na snímke je budova spoločnosti Sipox Holding a.s. na Červeňovej ulici v Bratislave, ktorej majiteľom bol podnikatel Jozef Majský.
Neprehliadnite

Do vylepšenia kondície domov a budov na Slovensku majú natiecť stámilióny eur