Projekt z dielne skupiny Grafobal podnikateľa Ivana Kmotríka vychádza z urbanistickej štúdie , ktorá predvlani rozvírila diskusie v mestskej časti zažívajúcej masívnu výstavbu. Teraz investorská spoločnosť Creative predložila prvú etapu na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Prvé tri domy majú vyrásť pri Podbrezovskej ulici a ulici Pri vinohradoch. Má ísť o šesťpodlažné stavby s jedným polozapusteným a vrchným ustúpeným podlažím terasovito zasadené do svahovitého terénu.

V skladbe bytov prevládajú dvojizbové, ktorých je naplánovaných 102 s výmerami od 49 do 59 štvorcových metrov. Trojizbových bytov má byť 36, počíta sa aj s 12 štvorizbákmi a šiestimi jednoizbákmi. Všetky byty majú naprojektované balkóny alebo terasy a plochy sa pohybujú od takmer 36 do 170 štvorcových metrov.

Väčšina áut sa má schovať do podzemných garáží, na teréne bude 37 parkovacích miest pri príjazdových cestách. Projekt zatiaľ pracuje s dvomi variantmi, líšia sa len v stranovej orientácii jednej z bytoviek.

Začiatok výstavby ohlásil investor predbežne na september 2016 s dokončením v máji 2018. Celkové náklady odhaduje na 12 miliónov eur.

Prvá fáza Račany Rosso má priniesť 156 bytov

Račany Rosso - urbanistická štúdia Zdroj: Creative

Celý projekt je rozdelený na tri sektory na celkovo takmer siedmich hektároch bývalých viníc. Podľa urbanistickej štúdie by tu malo dokopy vzniknúť 853 bytov, kancelárie, obchody, športoviská, školské zariadenia a vyše 1 900 parkovacích miest.

Prvá fáza zaberá plochu 1,25 hektára v západnej časti územia. Priamo tak nadväzuje na už dokončené Račany Bianco. Lokalita je od roku 2007 určená na zastavanie. Následne získala pozemky spoločnosť Intercom Development zo skupiny I. Kmotríka.

Investor vyhlásil súťaž na vypracovanie urbanistickej štúdie zóny Račany Rosso. Po jej predstavení sa ozvali obyvatelia aj miestni politici s pripomienkami. Týkali sa hustoty zástavby, výšky stavieb, nárokov na kapacitu škôl a najmä dosahu na už teraz preťaženú dopravu na hlavnej trase z Pezinka a Svätého Jura.

Štúdia prešla zmenami podľa pripomienok mestskej časti a magistrátu. Mesto vlani v novembri vydalo stanovisko, ktoré konštatuje, že upravená urbanistická štúdia môže byť podkladom pre doplnenie a zmeny územného plánu.

Firmy spadajúce pod Grafobal Group už v Rači stavajú projekt Radničné námestie. Po dokončení jedenásťpodlažného vežiaka vyrastá druhá fáza. Vedľa nej nedávno ohlásila spoločnosť Retkins výstavbu 16-podlažnej bytovky Rača Tower a menšej Rača Gate.

Ďalšie ohlásené projekty v okrajovej mestskej časti Bratislavy zahŕňajú Obytný súbor vin – vin na mieste bývalých vinárskych závodov, Malé Krasňany so štyrmi bytovkami a domom pre seniorov, Východnú alej či Záhumenice.