Na Vajnorskej ulici na pozemku po bývalej základnej škole je obrovská stavebná jama. Stavebníkov by ste však v okolí hľadali márne.

Developer projektu KLM Group nekomunikuje a zrejme vie prečo. Okrem projektu na Vajnorskej patrili firme aj kontroverzné apartmány vo Five Star Residence.

Miesto školy luxusné byty

Bývalú základnú školu pred desiatimi rokmi kúpila vo verejnej dražbe firma Balax, ktorá patrila L. Bašternákovi. Zaplatila 1,5 milióna eur, objekt získala od mestskej časti Nové Mesto. Tá toto svoje rozhodnutie už zrejme oľutovala.

Projekt bytovky spájanej s Bašternákom stojí. Zostala len jama

Bytový dom na Vajnorskej - jeden z pôvodných návrhov Zdroj: KLM Group

Ešte pred pol rokom otravoval miestnych obyvateľov hlučný ruch zo stavby. Zo dňa na deň ale stíchol. Mal tu vyrásť komplex 88 luxusných bytov. Realizovať sa začal, práce odštartovali ešte v júni minulého roka. 

Ako informovali Hospodárske noviny v marci tohto roka, pár dní predtým, ako L. Bašternáka odsúdili na päť rokov, sa stavba zastavila. Napriek tomu, že firmu KLM Group pred dvomi rokmi prepísal na svojho advokáta Petra Filipa, a tak už oficiálne nebol v projekte.

P. Filip ešte pred dvomi rokmi hovoril médiám, že si chce rozšíriť záber podnikania. Kúpu firmy od klienta Slovenská advokátska komora vyslovene nezakazuje, napriek tomu je prinajmenšom netradičná. 

Projekt bytovky spájanej s Bašternákom stojí. Zostala len jama

 

P. Filip je známy ako obhajca Jozefa Majského, ale i Michala Hrbáčka, ktorý bol obžalovaný v kauze únosu syna exprezidenta Michala Kováča. Okrem toho, že bol obhajcom L. Bašternáka ich spájal aj iný rezidenčný komplex –kontroverzná bytovka Bonaparte.

Nie je to však jediné prepojenie. Projekt na Vajnorskej a Bonaparte majú okrem osoby L. Bašternáka ďalší zaujímavý spoločný prienik – architekta. Ľubomír Huraj je autor aj Bašternákovej luxusnej vily pod Slavínom. Rovnaký architekt navrhol tiež dom bývalého ministra dopravy a predtým financií Jána Počiatka.

Obyvatelia vs. Bašternák

Miestni obyvatelia boli okamžite proti výstavbe mohutnej bytovky na Vajnorskej a spísali petíciu. Čím boli ľudia hlasnejší, tým musel developer viac ustupovať. Ostro sa proti projektu ohradila aj mestská časť na čele so starostom Nového Mesta Rudolfom Kusým.

Projekt bytovky spájanej s Bašternákom stojí. Zostala len jama

Bytový dom Vajnorská ulica Zdroj: TREND Reality

Pôvodný návrh počítal s deviatimi nadzemnými podlažiami a celkovo mal projekt priniesť vyše sto bytov. Parkovanie nemalo byť podzemné, ale povrchové.

„V priebehu piatich rokov sme zorganizovali šesť verejných stretnutí s obyvateľmi, a hoci rokovania s investorom neboli jednoduché, podarilo sa nám významne okresať plánovanú výstavbu a dosiahnuť viaceré benefity pre miestnych obyvateľov,“ hovorí R. Kusý.

To znamená, že developer sa zaviazal znížiť podlažia z deväť na šesť, pričom posledné dve mali byť ustúpené. Zastavaná plocha klesla z 1 800 na 1 550 štvorcových metrov. Celková plocha všetkých podlaží bola znížená o tretinu z 13-tisíc na 9 700 štvorcových metrov.

„V porovnaní s pôvodným projektom sa nám podarilo presadiť vybudovanie malého parčíka s detským ihriskom na pozemku investora, zachovanie stromoradia z Bartoškovej ulice, ustúpenie projektu zo strany Vajnorskej tak, aby sa rozšíril verejný chodník, zmena vzhľadu fasády budovy tak, aby vhodnejšie zapadla do okolitej zástavby,“ približuje R. Kusý.

Projekt bytovky spájanej s Bašternákom stojí. Zostala len jama

 

Jama sa nezosunie. Snáď

Aktuálne je asanovaná pôda a stavebná jama, ktorá sa mohla zosunúť, už zabezpečená. Mestská časť požiadala vlastníka o zabezpečenie výkopov stavby a vykonanie opatrení, aby sa zakladaním stavby neohrozila stabilita susedných stavieb.

„Vlastník nás informoval, že zabezpečovacie práce vykonal a doložil kladné vyjadrenie statika. Pracovníci stavebného oddelenia napriek tomu vykonávajú priebežnú kontrolu, či nedochádza k zosuvu okrajov jamy,“ načrtol R. Kusý. 

Mestská časť by mohla zasiahnuť len v prípade, ak by investor porušil podmienky platného stavebného povolenia. To je platné až do mája 2021. Ak by však developerská firmy zásadným spôsobom porušila pravidlá, mohla by mestská časť podniknúť kroky, ako lehotu skrátiť.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa