V širšom centre Prievidze by do dvoch rokov mohol vyrásť nový obytný komplex. Na ploche vyše 11-tisíc štvorcových metrov nakreslila miestna spoločnosť Magic Style, s.r.o. päticu bytoviek. Samostatné budovy by mali mať od troch do ôsmich nadzemných podlaží.

Ako vyplýva z dokumentov predložených na posúdenie z hľadiska dopadov na životné prostredie, s výstavbou by sa malo začať na jeseň tohto roka. V októbra 2014 by mala byť hotová. Orientačné náklady na projekt s názvom Obytná záhrada Karmel investor odhadol na 4,5 milióna eur.

Pozemok je z južnej strany ohraničený ulicou T. Vansovej a areálom školy, zo severu a východu susedí so súkromnými záhradami. Na západe hraničí s ulicou Lúčna. V lokalite sa nachádza zmiešaná zástavba. Zastúpené sú obchodné prevádzky, sklady, administratívne budovy, ale aj rodinné domy, školské zariadenie a futbalový štadión.

V Prievidzi vyrastie päť nových bytoviek

Prvá bytovka je nakreslená ako trojpodlažná, pričom na prvom nadzemnom podlaží bude miesto pre šesť vozidiel, spoločné a pivničné priestory obyvateľov domu. Druhý dom by mal byť o poschodie vyšší, väčšia garáž poskytne miesto pre 18 áut. Tretia budova by mala mať sedem podlaží a miesto pre osmičku vozidiel.

Štvrtá bytovka je nakreslená ako päťpodlažná s dvanástkou státí v garáži na prvom nadzemnom podlaží. Piaty dom so štyrmi podlažiami ukryje rovnaké množstvo áut. Celkovo by pri piatich bytovkách malo byť k dispozícii 167 parkovacích miest. Väčšia časť bude na povrchu pri domoch, menšia v garážach.

Na každom podlaží by sa mali nachádzať tri byty, a to jedno-, dvoj- alebo trojizbové. Alternatívou sú dva byty rovnakej dispozície, iba zrkadlovo otočené. Dve bytovky budú mať na poslednom podlaží štvorizbové byty s terasou. Balkón alebo terasu smerom do átria by mal mať každý byt.

V Prievidzi vyrastie päť nových bytoviek

Veľkosti by mali byť štandardné až mierne nadštandardné. Kuchynská linka by mala byť v rámci obývacej izby. Okrem kúpeľne s vaňou, umývadlom a WC by troj- a štvorizbové byty mali mať samostatné WC s malým umývadlom. Každý byt by mal mať samostatné ústredné vykurovanie s plynovým kotlom.

Pred výstavbou bude treba vyrúbať stromy rozmiestnené na trávnatej ploche pozemku, za ktoré investor plánuje náhradnú výsadbu. Projekt zdôvodňuje faktom, že od roku 1989 sa v meste neuskutočnila komplexná výstavbou bytov. Výnimkou bolo len zopár menších developerských projektov.

Vizualizácie – Magic Style