Bytový dom Vila Biela je navrhnutý ako komorný projekt pozostávajúci z 15 bytov a apartmánov a jedného penthousu. 

Budova je začlenená v rámci siluety ulice, zakomponovaná do okolitých podmienok a susedných stavieb.

Tentoraz jednotné línie a jedna farba

Proxenta aktuálne odhalila budúcu podobu projektu v centre Bratislavy. Podľa vizualizácie je rezidencia navrhnutá ako bytovka so šiestimi nadzemnými podlažiami, ktorá má dve najvyššie poschodia odstúpené. Okrem toho budú na prízemí priestory pre obchod a služby.

Parkovanie je zabezpečené v podzemnej garáži, ktorú so všetkými bytmi spája okrem schodiska aj výťah. Vjazd do garáže bude prístupný priamo z ulice a fungovať má na princípe semaforov. 

Proxenta je známa výraznými fasádami pri svojich predchádzajúcich projektoch, pri tomto naopak stavila na jednotné línie a jednu farbu. Fasáda by sa mala skladať z obdĺžnikových panelov rôznej veľkosti, ale vyskladané by mali byť symetricky. 

„Chceli sme navrhnúť jednoduchú stavbu, ktorá nebude extravagantná v zmysle tvaru, riešenia fasády či okenných otvorov. Niečo veľmi jednoduché, pokojné a decentné. Sme presvedčení, že budúci obyvatelia ocenia práve to, že budova je takýmto spôsobom nenápadne elegantná a vyzývavá zároveň,“ hovorí pre TREND Reality Tomáš Dupkala z ateliéru Endorfine, ktorý riešil podobu projektu.

Pri Prezidentskej záhrade pribudne Vila Biela. Byt si v nej nekúpite

 

Bielu farbu architekt zakomponoval aj do okenných rámov a okeníc, ktoré slúžia ako architektonický prvok.

„Zvolili sme tienenie formou okeníc, ktoré sú umiestnené na fasáde z oboch strán budovy. Okenice sú zaujímavým prvkom, ktorý sa neustále mení. Počas dňa si niekto okenice zatiahne, iný naopak otvorí dokorán, a tým pádom sa na fasáde deje niečo zaujímavé. Vďaka nim fasáda žije, čo je pre nás, autorov stavby, tiež dôležitá myšlienka,“ opisuje T. Dupkala. 

Lukratívna lokalita

Celú lokalitu doplnia okrem Vily Biela ešte ďalšie projekty. Z jednej strany bude susediť s projektom 

Kesselbauer

, rovnako od Proxenty. Ten momentálne čelí odvolaniu troch susedov, ktorým sa výstavba nepozdáva. Z druhej strany je naplánovaný projekt Metropolitan Star od Bora Real. 

Zatiaľ čo pri Kesselbaueri a Metropolitan Star budú musieť pri výstavbe riešiť to, ako znížiť hlučnosť zo strany frekventovanej komunikácie Námestie 1. mája, Vila Biela bude orientovaná len na pokojnejšiu Banskobystrickú ulicu, teda smerom k Prezidentskej záhrade. 

Pri Prezidentskej záhrade pribudne Vila Biela. Byt si v nej nekúpite

 

Všetky tri projekty majú výhodnú polohu vďaka pešej dostupnosti do centra mesta aj k železničnej stanici. Zároveň sú pár metrov od zástavky MHD a blízko mestského parku.

Podľa analytikov Bencont Investments sa aktuálne priemerná cena bývania v okolí Námestia 1. mája pohybuje na úrovni 3 124 eur za štvorcový meter. Vedľajší projekt Metropolitan Star spustil predaj začiatkom mesiaca s cenovkami na úrovni 4 500 eur za štvorcový meter. 

V Kesselbaueri predáva Proxenta byty od jari a cena za štvorcový meter sa pohybuje od 2 859 po 3 218 eur. V bytovke bude 116 bytov, zatiaľ čo v Metropolitan Star iba dvadsať. 

Byty nejdú do predaja 

Pri menšom, prémiovejšom projekte Vila Biela sa takisto očakávajú vyššie ceny, ale cenník zatiaľ nie je známy. Byty zatiaľ nejdú do predaja a podľa informácií TREND Reality sa ani predávať nebudú. Zostanú tak vo vlastníctve Proxenty. Či by mohlo ísť o nájomné byty, Proxenta nekomentovala.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa