V rezidenčnom komplexe Kesselbauer naplánoval developer Proxenta spolu 130 bytov. Plány však neskôr okresal na 116 jednotiek, čo súviselo s úpravami dispozičných riešení niektorých bytov a apartmánov.
„Zároveň sme do projektu zapracovali aj pripomienky účastníkov stavebného konania, výsledkom čoho je väčšia plocha aj presvetlenie vnútorného átria. Všetky tieto zmeny sme realizovali za účelom zvýšenia kvality bývania budúcich obyvateľov projektu aj jeho bezprostredných susedov,“ vysvetľoval developer.
Do predaja teda išli dvoj- a trojizbové jednotky s rozlohou od 44 po 145 štvorcových metrov. Väčšina bytov má balkón alebo lodžiu, horné byty terasy.
Cenník bytov nemá Proxenta na webe projektu zverejnený, záujemcovia si musia vyžiadať ponuku. Na jar tohto roka spoločnosť uvádzala, že ceny sa hýbu od 147 500 po 490-tisíc eur. Cena za štvorcový meter tak bola medzi 2 859 - 3 218 eurami.
Za príplatok sa dokupujú pivničné kobky, prípadne murované sklady v podzemnej garáži, v ktorej vznikne aj 155 parkovacích miest. Zakúpenie stojiska nie je podmienkou. Developer aktuálne tvrdí, že projekt už takmer vypredal. Na prízemí sa nachádza aj deväť obchodných priestorov.
Chcú vstúpiť do konania
Koncom vlaňajška sa na pozemku v centre Bratislavy začali búracie a prípravné práce. Developer musel zhodiť sedempodlažnú administratívnu budovu z 90. rokov minulého storočia aj storočný dvojpodlažný bytový dom. Investor zároveň prišiel s nápadom vytvoriť na svojom projekte historickú repliku fasády pôvodného objektu.
Kesselbauer majú tvoriť dva rozdielne vysoké objekty, ktoré sa budú líšiť aj architektonickým štýlom. Spolu vytvoria pôdorys v tvare písmena „U“. Začiatok výstavby naplánoval developer na druhú polovicu roku 2019 s dokončením v roku 2021. Pri získavaní povolení však narazil na komplikáciu. Mestská časť Staré Mesto síce začiatkom augusta vydala územné rozhodnutie, proti nemu však prišlo odvolanie.
Doručili ho majitelia domu na Banskobystrickej ulici 14, ktorý sa nachádza na sever od budúceho rezidenčného komplexu, zhruba vo vzdialenosti 30 metrov.
Traja vlastníci domu sa obávajú, že rozsiahly projekt ovplyvní aj ich menšiu jednopodlažnú nehnuteľnosť, a preto chcú byť účastníkmi stavebného konania. V odvolaní namietajú, že sa nimi už skôr nestali, keďže podľa stavebného zákona sú účastníkmi „aj právnické osoby a fyzické osoby, ktorých vlastnícke alebo iné práva k pozemkom alebo stavbám, ako aj k susedným pozemkom a stavbám vrátane bytov môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté“.
„Rozhodnutím o umiestnení stavby ‚Polyfunkčný bytový dom Rezidencia medzi hviezdami‘ môžu byť jednoznačne dotknuté naše vlastnícke práva a užívanie nášho rodinného domu (respektíve právo na nerušené užívanie našej nehnuteľností a právo na pohodu a kvalitu bývania a iné práva), pretože plánovaná stavba a prevádzka bude jednoznačne ovplyvňovať našu nehnuteľnosť a bývanie,“ napísali v odvolaní, v ktorom žiadajú o prihlásenie do konania. Spomínaná Rezidencia medzi hviezdami bol pracovný názov pre projekt Kesselbauer.
Budovu s pozemkom sťažovateľov na Banskobystrickej ulici delí od Kesselbaueru iný pozemok, ktorý je majetkom Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Rodinný dom teda priamo s Kesselbauerom nesusedí.
Naopak priamym susedom nehnuteľnosti bude ďalší projekt, ktorý v lokalite Proxenta pripravuje – Vila Biela. Tá už má platné územné rozhodnutie, ktoré bolo vydané ešte na predchádzajúci projekt a momentálne sa kreslia podrobnosti nového. Má stať v dotyku Kesselbauera a v tomto prípade aj rodinného domu na Bystrickej. Vila Biela a Kesselbauer zas susedia s tretím projektom v lokalite – Metropolitan Star.
Podľa developera ponúkali dom na predaj
Po doručení odvolania musí stavebný úrad informovať aktuálnych účastníkov konania, ktorí majú lehotu na vyjadrenie. Zároveň následne rozhodne o samotnom obsahu odvolania.
Stavebný zákon presne nedefinuje, do akej vzdialenosti od projektu sa nachádzajú „susedia“. Počíta v konaní s účasťou tých, ktorí sa chystanou výstavbu cítia dotknutí. V prípadoch, keď chcú do konania vstúpiť ďalšie osoby, väčšinou úrady podľa právnika Tomáša Meszároša z advokátskej kancelárie Kaduc & Partners zvyknú týmto žiadostiam vyhovieť.
Proxenta vníma doručené odvolanie voči územnému rozhodnutiu ako irelevantné, ale nenapadne ho. „Považujeme ho len za bezdôvodnú obštrukciu zo strany spoluvlastníkov nehnuteľností, ktoré ani priamo nesusedia s umiestňovanou stavbou. V odvolaní pritom nie je nijako spochybnená vecná správnosť územného rozhodnutia, ale namieta sa len údajné porušenie procesných práv spomenutých spoluvlastníkov, keďže ich stavebný úrad nepovažoval za účastníkov územného konania,“ hovorí právny zástupca Proxenty Pavel Haulík.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?