Podľa analytika Realitnej únie (RÚ) SR Vladimíra Kubrického klesá rozloha nových bytov napriek tomu, že ľudia k bývaniu v čoraz menších bytoch neinklinujú.

„Keďže však ceny nehnuteľností dynamicky rastú a za novostavbu si treba zvlášť priplatiť, je práve menší počet štvorcových metrov možnosťou, ako niečo ušetriť,“ vysvetlil V. Kubrický.

Analytici Bencont Investment evidovali v poslednom štvrťroku 2019 v hlavnom meste SR výrazný predaj malých bytov.

Za toto obdobie bolo v Bratislave predaných 835 bytov v novostavbách. Zhruba 70 % z nich tvorili jedno a dvojizbové byty.

„Masívny predaj malých bytov spôsobila najmä nová ponuka, ktorá priniesla predovšetkým malé byty, medzi nimi aj byty do 100-tisíc eur. Také novostavby sú v Bratislave v súčasnosti už takmer neexistujúce a dopyt po nich je pre nízku cenu prirodzene veľmi vysoký,“ analytik Bencontu Rudolf Bruchánik.

Bratislava podľa neho prirodzene priťahuje ľudí z celého Slovenska pre narastajúci počet pracovných príležitostí.

„Väčšina týchto ľudí, najmä mladých, nedisponujú vysokými úsporami a do kúpy bytu tak vedia vložiť len obmedzené množstvo prostriedkov, keďže banky už neposkytujú 100-percentné hypotéky. Práve tu zohráva najdôležitejšiu úlohu absolútna cena bytu,“ vysvetlil analytik.

Pri priemernej jednotkovej cene 3 200 eur za štvorcový meter (m2) je rozdiel medzi dvojizbovým bytom s výmerou 45 m2 a s rozlohou 55 m2 v absolútnej cene 32-tisíc eur.

Cena nehnuteľnosti však podľa analytikov vo veľkej miere závisí aj od lokality. „Ceny v bratislavskom Starom Meste sú najvyššie v rámci celého Slovenska. Napríklad jeden štvorcový meter staršieho trojizbového bytu stojí 3 293 eur. V najlacnejšej mestskej časti Bratislavy, Podunajských Biskupiciach, rovnako ako aj v neďalekých mestečkách, ako sú Pezinok, Senec a Malacky, je to približne o polovicu menej," vyčíslil V. Kubrický.

Zároveň dodal, že pri prenájme sú okrajové časti lacnejšie v porovnaní s centrom Bratislavy len zhruba o štvrtinu.