Hoci investor dlho chystaný projekt postupne upravoval, vrátane zmeny farebnosti na tlmené sivé tóny, minulý týždeň proti nemu protestovali stovky ľudí. Na internete podpísalo petíciu vyše 1 200 odporcov.

Stavbe okrem architektúry vyčítajú aj plochú strechu, ktorá sa do historickej zástavby nehodí, podzemné garáže a to, že má zasahovať do priestoru kláštora a vyžiadať si zbúranie kláštorného múru.

Podľa vedenia mestskej časti Prahy 1 neexistuje zákonný dôvod, prečo podať odvolanie proti stavbe. Protesty zobralo zastupiteľstvo len na vedomie.

Kontroverzná stavba, o ktorej investor rokuje už 17 rokov, už získala územné rozhodnutie. Vlani v decembri firma požiadala o stavebné povolenie. Odporcovia stavby odkazujú na zamietavé stanovisko ministerstva kultúry a pripomienky Národného pamiatkového ústavu (NPÚ). Mestská časť čaká na súhlas magistrátnych pamiatkárov.

Podľa starostu Oldřicha Lomeckého nemôže zastupiteľstvo zasahovať do právomocí odboru výstavby pri vydávaní stavebného povolenia. Môže sa však odvolať ako účastník konania. „Takto sme sa odvolávali už mnohokrát. Avšak napríklad pre konkrétnu vecnú námietku, ktorú sme v minulosti uplatnili a nebola vysporiadaná. Len odvolanie, pretože sa nám niečo nepáči, je iba populisticko-deklaratívny krok,“ hovorí starosta.

Pražania protestujú: vedľa stredovekého kláštora vyrastie „maršmelou“

Vizualizácia bytového domu prezývaného maršmelou - pohľad od kláštora Zdroj: Franek Architects

Kritici stavby nesúhlasia s tvrdením, že nie sú dôvody na odvolanie. Vítězslav Praks z Občianskeho monitoringu uviedol, že v prípade sa nepostupuje podľa zákona. Podľa neho boli napríklad nesprávne doručované výzvy účastníkom konania, alebo bolo zmenené stanovisko NPÚ, ktoré bolo spočiatku negatívne. Zverejnený zámer podľa kritikov navyše nepokrýval všetky pozemky, kde sa má stavať, preto považujú zmluvu za neplatnú.

Proti stavbe sa na nedávnej demonštrácii postavili aj námestník pražskej primátorky Matěj Stropnický a šéf kultúry na magistráte Jan Wolf. Magistrát nielen vydáva stanovisko z pohľadu pamiatkovej starostlivosti, zároveň vlastní časť pozemku, na ktorom sa má stavať.

S investorom má zmluvu o jeho budúcom predaji po dokončení stavby. Kritizovaná je aj cena 28 miliónov korún, investor ju obhajuje tým, že zodpovedá času uzatvorenia zmluvy v 90. rokoch.

„Každá nová budova v historickom meste má problémy. Je to normálne,“ reagoval pred zastupiteľstvom konateľ investorskej spoločnosti Praga Progetti e Investimenti Francesco Augusto Razetto. Firma podľa neho vždy konala v súlade so zákonom a získala doteraz všetky potrebné povolenia.

Dom na pozemku, kde bol počas druhej svetovej vojny rozbombardovaný bytový dom, navrhol rešpektovaný architekt Zdeněk Fránek. Projekt sa viackrát menil a je možné, že nedávna demonštrácia bola proti podobe, ktorá už medzitým bola zmenená. Navrhnutý dom má síce rovnú strechu, ale na mieste by nebol sám, aj niektoré okolité prestavby a dostavby počítajú s rovnou strechou.

Dekan Fakulty umenia a architektúry Technickej univerzity v Liberci Z. Fránek je autorom mnohých víl, mestských domov a verejných stavieb. Patrí k popredným predstaviteľom organickej architektúry, ktorá sa inšpiruje účelnosťou, funkčnosťou a prirodzenosťou prírody.

K jeho najznámejším stavbám patrí kostol Cirkvi bratskej v Litomyšli a modlitebňa v Černošiciach. V Prahe je známy jeho polyfunkčný dom Eucon na Žižkovej so zvláštnym strešným bytom.