
Hypotéky: drahšie, menšie a menej dostupné
Kto chce získať hypotéku na nehnuteľnosť v banke, nebude to mať v súčasnosti jednoduché. Podmienky sú omnoho prísnejšie ako vlani a ani zvyšovaniu úrokov ešte nie je koniec.
Ak sa Európskej centrálnej banke nepodarí skrotiť vysokú infláciu, aj naďalej môže zdvíhať úroky. Uviedol to pred pár dňami pre agentúru Reuters člen Rady guvernérov ECB Klaas Knot, ktorý patrí medzi takzvaných finančných jastrabov, presadzujúci tvrdší prístup. „Je potrebné počítať s tým, že vo februári a v marci sa úrokové sadzby zvýšia o pol percentuálneho bodu. A tým sa to nekončí. Ďalšie kroky budú nasledovať v máji aj júni," spresnil.
Po aktuálnom zdražení hypoték na Slovensku z jedného na štyri percentá dávajú banky zväčša o pätinu menšie hypotéky než predtým, vypočítala spoločnosť Swiss Life Select. Analytici dokonca odhadujú, že počas roka 2023 sa môžu úroky dostať až k piatim percentám, čiže budú ďalej okresávať príjmové možnosti ľudí a dostupnosť týchto produktov. Následne by sa mali pravdepodobne zastabilizovať.
Zaujímavosťou je, že úvery na bývanie sú pritom na Slovensku stále najlacnejšie spomedzi štátov V4. Dôvodom je euro a nižšie úroky ECB v porovnaní s centrálnymi bankami okolitých štátov, konštatuje Inštitút pre stratégie a analýzy, ktorý je analytickou jednotkou Úradu vlády SR. Kým na Slovensku si ľudia mohli vlani v novembri zobrať hypotéku s viazanosťou jedného až päť rokov s priemerným úrokom 2,9 percenta, v Česku bol úrok 5,2, Maďarsku 7,4 a Poľsku dokonca 9,1 percenta.