Padnú ceny nehnuteľností v čase energetickej krízy a vysokej inflácie? A kam sa bude uberať realitný trh v roku 2023? Kým tuzemský trh na tieto otázky reaguje len s prognózou minimálneho poklesu, úplne inde sú v posledných mesiacoch predbežné scenáre v ďalších európskych krajinách. Faktom zostáva, že oficiálne štatistiky reagujú na situáciu na trhu až so značným oneskorením.

Spätný pohľad na dáta realitného trhu zatiaľ dáva dôvod na spokojnosť, pokiaľ išlo o rast cien. Realizačné ceny všetkých nehnuteľností určených na bývanie boli počas tretieho štvrťroka tohto roka o 14,5 percenta vyššie ako v rovnakom období pred rokom, informuje aktuálne Štatistický úrad (ŠÚ SR). Spomalenie rastu cien sa prejavilo len pri nových nehnuteľnostiach.

Sú tu aj ďalšie prognózy. Vysoký rast cien nehnuteľností, ako aj rastúce úročenie úverov na bývanie, spôsobili zníženie dostupnosti bývania na Slovensku, uviedla ešte v októbri Národná banka Slovenska (NBS). Dostupnosť bývania na Slovensku je podľa nej najhoršia od roku 2011.

 

Výkonný riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability Vladimír Dvořáček hovorí, že správanie sa domácnosti najnovšie ovplyvnia rastúce náklady aj oznámenie cien energií. Podľa neho sa už skončilo rýchle tempo zadlžovania obyvateľov, na ktoré NBS upozorňovala v minulosti. „Hlavne po lete vidíme, že záujem o hypotekárne úvery je nižší. Strmý rast cien na realitnom trhu sa zastavil,“ povedal.

Realitní makléri tvrdia, že dopyt po nehnuteľnostiach v posledných týždňoch určite klesol, čo vidno aj na počte dní, ktoré inzeráty ostávajú v ponuke. Inak povedané, nehnuteľnosti stoja „na sklade“ dlhšie, kým sa predajú.

PK 17 Berlín - Nemecký kancelár Olaf Scholz sa prihovára počas zasadnutia nemeckého parlamentu v Berlíne v stredu 1. júna 2022. TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz delivers his speach during a session of the German parliament Bundestag at the Reichstag building in Berlin, Germany, Wednesday, June 1, 2022.( Michael Kappeler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Nemecké firmy idú mávať Hegerovi na odchod. Scholz im hodil počas recesie ekonomiky inú udičku

Kupujúci si môžu viacej vyberať a situácia sa otočila v ich prospech. „Kým posledné dva roky bol inzerát v ponuke doslova pár dní, maximálne týždeň, dnes aj pri dobrej nehnuteľnosti môže predaj trvať aj niekoľko týždňov. Očakávame, že takýto vývoj tu bude minimálne do jari budúceho roka. To znamená, že ceny na trhu sa budú stabilizovať, môžu aj mierne klesať a trh bude viac priať kupujúcim ako predávajúcim,“ objasňuje pre TREND Peter Porubský, senior PR manažér portálu nehnuteľnosti.sk.  

Ceny padajú aj za hranicami

V tejto situácii sa oplatí poobzerať aj po ďalších krajinách Európy. Ceny domov v Nemecku v budúcom roku v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb a krízy životných nákladov klesnú, zatiaľ čo pôvodne sa čakal rast, uviedla pred pár dňami agentúra Reuters. Ceny domov by v najväčšej európskej ekonomike mali podľa odhadov v roku 2023 klesnúť v priemere o 3,5 percenta.

V susednom Česku trend padajúcich cien nehnuteľností pozorovali už v lete. Ceny by v budúcom roku mohol čakať rekordný, až desaťpercentný pokles, uvádza portál TV nova.cz, čo pre ňu potvrdil ekonóm David Navrátil. Vôbec prvýkrát by ich ovplyvniť mohlo aj to, do akej miery sú dané nehnuteľnosti energeticky náročné, na čo má vplyv najmä energetická kríza.

Takéto trendy potvrdzujú aj realitní makléri. V priemere sa už ceny nehnuteľností v porovnaní s cenami, ktoré v Česku boli ešte v polovici tohto roka, prepadli zhruba o päť percent. „Oproti tomu, čo tu bolo pred pol rokom, treba cenu predávaných realít markantne znížiť. Je potrebné to predávajúcim vysvetľovať," uvádza realitná maklérka Kristína Řezáčová.

Cenový prepad vnímajú aj predajcovia v Brne. „Na konkrétnom byte sme ponuku štartovali na cene 7,8 miliónov českých korún, aktuálne sme na rovných siedmich miliónoch. V minulosti, presnejšie tento rok v marci, sa byt v podobnej lokalite predal za viac ako osem miliónov,“ uvádza konkrétny príklad český realitný maklér Josef Bajar.   

Aj Slovákov čakajú o pár týždňov viaceré novinky, ktoré naplno zasiahnu do ich peňaženiek. Kým doteraz vnímali nehnuteľnosti ako bezpečný prístav ich investícií, nie vždy to bude platiť aj v budúcnosti.

TREND sa na aktuálne trendy pozrel bližšie vo fotostory: