Horúčkovité nakupovanie bytov a domov, na ktoré sme boli zvyknutí v predchádzajúcich rokoch, sa skončilo, vyhlásila Róberta Mecková, riaditeľka FinGO recloud.

Ako ďalej uviedla, ceny nehnuteľností neklesli plošne a rovnako. Zvýraznil sa skôr rozdiel medzi tými lepšími a horšími.

Sadzby na hypotékach ešte môžu porásť

O tom, že realitný trh čakajú ťažké mesiace hovorila pre denník Sme aj realitná maklérka Renáta Duffeková. Tá situáciu označila za hru „kto z koho“.

„Ak bude niekto chcieť predať nehnuteľnosť, bude musieť jednoducho zlacnieť. Trh sa akoby otočil. Kým pred rokom bol vyšší dopyt než ponuka, dnes je ponuka vyššia ako dopyt,“ vysvetľuje R. Duffeková, ktorá spomína na obdobie po pandémii, kedy sa domy predali aj v priebehu niekoľkých dní.

Maklérka doplnila, že súčasnú situáciu nevidí ružovo, nakoľko sadzby na hypotékach môžu ešte porásť, no „schopnosť ľudí financovať nehnuteľnosť sa reálne znižuje“.

Strach zo zadlžovania sa

R. Duffeková zároveň v rozhovore priznala, že v súčasnosti predáva byt v Bratislave aj pol roka. Podľa jej slov nie je bežné, aby sa starší štvorizbový byt v dobrej lokalite predával tak dlho.

Maklérka si takisto všimla, že klienti majú strach zo zadlžovania sa. Ich postojom však rozumie.

„Platiť tridsať rokov vysokú hypotéku je obrovský záväzok a zodpovednosť. To všetko v období rastúcich cien energií, potravín a všeobecne vyšších nákladov na život. Oživenie vidím až vtedy, keď banky opäť znížia úrokové sadzby a uvoľnia podmienky čerpania nových úverov,“ doplnila.

Ďalšie dôležité správy

Na snimke dokonceny a sprevadzkovany kruhovy objadz v blizkosti bytoveho komplexu Slnecnice v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Slovenský realitný trh je veľká bublina. Ukazuje to porovnanie cien nehnuteľností a platov