V hlavnom meste sa už od vlaňajšej jari ako dokončená predáva jedna z najnetradičnejších novostavieb. V Rači na Alstrovej ulici totiž vyrástla Pálffyho kúria, ktorá nahradila staré schátrané barónske sídlo z druhej polovice 18. storočia. Objekt známy ako „Barónka“ dnes slúži pre 38 bytov a štvoricu nebytových apartmánov.

Budova dostala historický vzhľad vrátane repliky erbu nad vstupnou bránou. Vnútornú časť areálu zase charakterizujú oddychový areál s predzáhradkami jednotlivých bytov. Kúria slúžila ako šľachtický dom rodiny Neveryovcov, neskôr Hederváryovcov, predpokladá sa, že pôvodne patrila Pálffyovcom. Developer počítal s rekonštrukciou, napokon celý objekt postavil nanovo.

Dnes tu na troch podlažiach predáva nové byty a apartmány s výmerou od 49 po necelých 120 štvorcových metrov. Ich cenovka dosahuje úrovne od 1 700 po 2 200 eur/m2 vrátane DPH v závislosti od konkrétneho priestoru. Trojizbový byt s rozlohou 54 štvorcov a balkónom je tak v ponuke za 128-tisíc, dvojizbový s výmerou takmer 50 m2 a taktiež balkón zase za 117-tisíc eur.

Pálffyho kúria nahradila račiansku Barónku

Projekt je dokončený a skolaudovaný, doteraz predal deväť bytov. Nepredané byty ponúka developer v štádiu holobytu. "Vieme odporučiť dodávateľov materiálov a bytovú architektku, zo strany kupujúcich však nebol zatiaľ evidentný záujem o dokončovanie," hovorí Milan Gálik, konateľ investorskej firmy. Na predaj sú aj parkovacie miesta v podzemí, tieto podľa výmery stoja od 9 400 eur.

Investorom projektu je Pálffyho kúria, s.r.o., ktorú vlastní Merkanta Invest. Jej najvýznamnejším majiteľom je Pilstl Holding z rakúskeho Raabu so 40-percentným podielom. Zaoberá sa najmä zásobovaním roľníkov strojmi, technológiami a službami.

Rača je v súčasnosti domovom pre viacero novostavieb, či už skolaudovaných alebo ešte len začínajúcich a rozostavaných. Veľká debata prebieha o novej zóne Račany Rosso na konci mestskej časti, okrem toho sa však stavia Rinzle, Radničné námestie a pripravené je aj Zlaté krídlo. Nehovoriac o ďalších veľkých plánoch v bývalých vinohradoch.

Pálffyho kúria nahradila račiansku Barónku

Rekonštrukcia, prípadne zbúranie a výstavba presne podľa originálu je v slovenských pomeroch ojedinelá. Podobný spôsobom vyrástol Bauerneblov dom v rámci košického Cassovaru. V hlavnom meste sa počíta s rekonštrukciou cvernovky na Páričkovej aj na Jégého.

Foto - Merkanta Invest