Do komerčných nehnuteľností, najmä kancelárií, obchodných centier a retailu, prúdili tento rok značné investície. Po náročných rokoch pandémie sa podarilo mnoho objektov dostavať a sprevádzkovať. „Prevláda kombinácia predaja online a v kamennej predajni. Prenajímatelia, ktorí dokázali skombinovať oba spôsoby predaja, vyšli z pandémie posilnení,“ hovorí partner a vedúci tímu oceňovania nehnuteľností a poradenstva v Cushman & Wakefield Slovensko Tomáš Némethy.

Platí teda, že pandémia zamávala výkonnosťou nákupných centier, avšak tá sa postupne vrátila do nového normálu s čiastočne zmenenou štruktúrou nájomníkov. „Myslíme si, že to bude prvou väčšou skúškou aj pre energetickú efektívnosť budov. Energetická optimalizácia a transformácia budú hlavné výzvy pri správe nehnuteľností,“ podotkol T. Némethy.

Dodáva, že na trhu komerčných nehnuteľností od začiatku roka zaznamenali zvýšenú investičnú aktivitu v sektoroch kancelárskych nehnuteľností a retailu. V kancelárskych nehnuteľnostiach boli predmetom transakcií najmä novopostavené budovy najvyššieho štandardu s vysokou mierou obsadenosti (Digital Park I, Digital Park II-III, Sky Park Offices, Blumental, Klingerka), pričom v prípade retailu šlo zväčša o regionálne nákupné centrá (Atrium Optima Košice, MAX Portfólio).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa