Novozélandské mesto Nelson, ktoré sa nachádza v oblasti známej svojimi vinicami a pôsobivou krajinou, vždy priťahovalo ľudí, ktorí si hľadali zárobok, hovorí Chris Rodley. Lenže túto jeho schopnosť teraz zatienil celoštátny nedostatok bytov, kvôli ktorému si aj ľudia s vysokými príjmami majú problémy nájsť bývanie, píše agentúra Reuters. Rodley preto tvrdí, že problém s bytmi obmedzuje rast jeho technologickej firmy. Nedostatok bývania na Novom Zélande predstavuje tvrdý politický oriešok pre premiérku Jacindu Ardernovú, ktorá chce v parlamentných voľbách obhájiť funkciu. Nedostatok bývania a skokový rast cien bytov sa dotýka rozsiahlych vrstiev spoločnosti. Vlastné bývanie si nemôžu dovoliť mladí ľudia a zdražovanie dostalo pod tlak ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Pod tlakom sú aj Novozélanďania s priemernými príjmami, a to tiež kvôli pandémii Covidu-19, ktorá spôsobila najhlbší prepad ostrovnej ekonomiky za posledné desaťročia.
„Pomáha mi to, že Nový Zéland je teraz strašne atraktívne miesto na žitie," tvrdí Rodley, ktorý je konateľom firmy dodávajúce vybavenie pre systémy kamerového záznamu na lodiach. „Rastu mojej spoločnosti sa ale nedotýka len to, že bývanie je drahé, ale že jednoducho vôbec nie je," dodáva. Podľa prieskumov má premiérka Ardernová našliapnuté k výhre vo voľbách. Z celého sveta sa jej dostávalo chvály za to, ako pristúpila k epidémii Covidu-19 a ďalším krízam. Nedostupnosť bývania ale nie je len hrozbou pre jej politickú povesť, je tiež problémom pre ekonomiku, a má hlboké negatívne sociálne dopady. Novozélandská centrálna banka už varovala, že rýchly rast cien nehnuteľností v posledných desiatich rokoch môže viesť ku korekcii smerom nadol a ohroziť tak stabilitu finančného systému.

Slovenský realitný trh je 28. najtransparentnejším na svete za rok 2019
Podľa decembrového výskumu agentúry Ipsos si viac ako tri pätiny Novozélanďanov (62 percent) myslia, že si nemôžu dovoliť kúpiť vlastný byt. Ešte varovnějším údajom je, že podľa názoru 61 percent sa jedná o dlhodobú prekážku.Dostupnosť bývania bola témou aj v roku 2017, kedy sa Ardernová dostala k moci. Jej stredoľavicová vláda začala riešiť tento problém tým, že založila novú agentúru KiwiBuild. Jej pôsobenie je ale považované za fiasko. Ide o jeden z nemnohých neúspechov 40 ročnej Ardernovej, z ktorej sa stala vďaka takzvanej Jacindomanii domáca i globálna ikona. Podľa Sama Stubbsa, riaditeľa neziskovej organizácie Simplicity, budú návrhy majúce zlepšiť dostupnosť bývania pre mnoho ľudí kľúčové pri rozhodovaní o tom, koho voliť. „Moja dcéra má 17 rokov a je presvedčená, že vlastný byt si nikdy nekúpi. Takto novozélandský sen nevyzerá. To nie je Nový Zéland, kde by som chcel žiť," tvrdí Stubbs.
Nedávny prieskum spoločnosti Demographia ukázal, že Nový Zéland patrí medzi krajiny, ktoré sú členmi Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), s najmenej dostupným bývaním. Dáta spoločnosti Quotable Value, ktorá sa zaoberá cenami realit, ukazujú, že za posledných desať rokov sa tam ceny bytov zvýšili o 90 percent a v posledných troch rokoch to bolo o 20 až 30 percent. Podľa realitných expertov na Novom Zélande ostáva cez 100- tisíc bytov, od júna 2018 do júla 2020 vláda nechala, či pomohla postaviť 6 000 bytov. Ďalších 4 000 bytov je stále vo výstavbe. Podľa expertov je hlavný problém v tom, že stavba nových bytov je na Novom Zélande príliš drahá a zdĺhavá. Vládam sa nepodarilo zjednodušiť pravidlá územného konania, čo spôsobilo nedostatok stavebných pozemkov. Podľa súkromných developerov sú náklady a povoľovania významnými prekážkami pre dostupnosť bývania.

Na luxusné nehnuteľnosti sa pozerajú aj zahraniční investori
„Súkromné firmy majú kapacitu stavať o mnoho viac ako dnes, ale to by musela byť zrušené niektoré ustanovenia, ktoré sa týkajú poplatkov a povoľovanie nových stavieb zo strany miestnych úradov," tvrdí Israel Cooper, výkonný riaditeľ stavebnej firmy Home, ktorá sa zameriava na rezidenčné projekty a sociálne bývanie. Koronavírus naviac podmienky ešte o niečo zhoršil. Počas pandémie sa postavilo málo nových bytov, mnoho Novozélanďanov žijúcich v zahraničí sa vrátilo domov a súčasne tradične nízke úroky nafúkli dopyt po hypotékach.
Nedostatok bytov pociťujú ľudia, ktorí žijú na okraji spoločnosti. Desiatky tisíc osôb žije v preplnených bytoch, núdzových príbytkoch, autách a na ulici. „Ľudia žijú prakticky v otroctve. V otroctve žijú tí, ktorí majú veľmi vysoké hypotéky, na ktorých splatenie nestačí jeden príjem. Ale tiež ľudia bývajúci v nájme. Sú vydaní na milosť tým, ktorí stanovujú ceny nájmov," hovorí Nick Clarge, generálny manažér mimovládnej organizácie Habitat for humanity, ktorá pomáha ľuďom, ktorí si už kúpili svoj prvý byt. Kate Amoreová z Univerzity v Otago tvrdí, že sa podmienky na bývanie od roku 2018 zhoršili. ,,Na poradovníkoch na sociálne byty dnes čaká viac ľudí a viac domácností sa tiež nachádza v bytovej núdzi," dodáva.