Slovensko sa v rebríčku Global Real Estate Transparency Index za rok 2019 umiestnilo na 28. mieste. Informovala o tom spoločnosť JLL Slovakia, ktorá spolu s LaSalle rebríček každoročne zostavuje. Víťazom v transparentnosti realitného trhu sa stala Veľká Británia, na 2. mieste sú Spojené štáty americké a prvú trojku uzatvára Austrália.

Vysoko transparentné trhy

1. Veľká Británia

2. Spojené štáty americké

3. Austrália

4. Francúzsko

5. Kanada

6. Nový Zéland

7. Holandsko

8. Írsko

9. Švédsko

10. Nemecko

Okrem prvej trojky patria medzi vysoko transparentné krajiny aj Francúzsko, Kanada, Nový Zéland, Írsko, Švédsko či Nemecko. Maďarsko predbehlo Slovensko o jednu priečku (27.), Česi sa umiestnili na 25. mieste, Rakúsko na 21. mieste a Poľsko na 20.

Transparentné trhy
Zdroj: JLL
Transparentné trhy

Ako uviedla spoločnosť, celosvetová transparentnosť v oblasti realitných trhov sa však zlepšuje pomalšie než v predchádzajúcich rokoch, a to aj napriek tomu, že rastú záväzky k lepšej ekologickej udržateľnosti a rovnako k využívaniu nových technológií. ,,Pandémia nového koronavírusu zásadne urýchlila využitie digitalizácie, zberu dát a zdôraznila kľúčovú rolu nových technológií pre budúcu transparentnosť realitných trhov," vyzdvihla spoločnosť.

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Na bratislavskom realitnom trhu zdraželi byty z druhej ruky, nájomné však kleslo

,,Slovenská republika si oproti predošlým rokom pohoršila o jednu priečku, avšak stále patrí do skupiny 22 krajín s transparentným realitným trhom, do ktorej sa radia napríklad aj Švajčiarsko, Fínsko, Belgicko, Poľsko, Maďarsko, Česko alebo tiež Singapur, Hong Kong, Južná Kórea, Thajsko a Čína. Tieto štáty sa vyznačujú kvalitnými regulačnými rámcami a transakčnými procesmi," zhodnotil vedúci oddelenia prieskumu trhu spoločnosti Ján Bošacký.

Slovenský realitný trh je 28. najtransparentnejším za rok 2019
Zdroj: JLL
Slovenský realitný trh je 28. najtransparentnejším za rok 2019

V prípade Slovenska vidí priestor v zlepšení vo zvyšovaní transparentnosti procesov štátu, kvalitnejšom a rozsiahlejšom zbere verejných dát aj vo vyšších nárokoch na environmentálne parametre pri developmente. Najväčší skok zaznamenal rebríček v Ázii. Pokrok dosiahli najmä India, Thajsko, Vietnam, Filipíny či Indonézia. ,,Jeden z najvýraznejších skokov v tohtoročnom rebríčku dosiahla Čína, kde sa mestá Šanghaj a Peking posunuli prvýkrát do kategórie ,,transparentné'," uzavrela spoločnosť.